Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

sprachcaffe


 

Málaga (Mâlaka) İspanya’da Endülüs Özerk Topluluğu içinde bulunan Málaga ili merkezi olan ve bir belediye idaresi bulunan kenttir.

İberik Yarımadasının doğusunda, Endülüs Özerk Topluluğu arazileri güneyinde, Akdeniz sahillerinde “Costa del Sol (Güneş Sahili)” üzerinde kurulmuş bir liman ve sahil şehridir. Cebelitarık Boğazı’ndan 100 km doğuda ve en yakın Kuzey Afrika sahilinden 130 km uzaklıktadır.

Malaga Demografi

Malaga belediye sınırları içinde nüfus (2010 tahmini itibariyle) 568.507 kişidir. Endülüs Özerk Topluğu içinde nüfus itibariyle, Sevilla’dan sonra ikinci ve tüm İspanya’da altıncıdır. Avrupa kıtasının en güneyinde bulunan büyük şehirdir. Malaga belediye sınırları içinde nüfusun gelişmesi şu gösterimde izlenebilir:

Malaga’yı da içine alan ve “Costa Del Sol” adı verilen Akdeniz sahilleri sahilin kenarında bir nispeten dar şerit içinde şehirleşmiştir. Rincon de la Victoria, Torremolinos, Benalmadena, Fuengirola, Alhaurin de la Torre, Mijas, Marbella ve San Pedro Alcántara adlı yazlık deniz tatil yore, şehir ve belediyeleri birbirine bitişiktir ve Malaga ile birlikte Metropoliten Malaga şehrileşmiş bölgesini oluştururlar. 2009 itibariyle bu şehirleşmiş bölge nüfusu 827.33 km²lik bir alanda 1,046,279 kişi olup nüfus yoğunluğu 1264 kişi/km² dir.

Görülecek yerler

Malaga’nın eski tarihi merkezi: Güneyde bulunan liman iner ve kuzeyinde yüksek tepelere doğru tırmanır. İki tarafında “Guadalmedina” ve “Guadalhorce” adlı Akdeniz’e erişen akarsular vardır.

Fenike Şehri surları: Kentte en eski kalıntılardır. Fenikeliler sur kalıntıları Picasso Müzesi bodrum katında görülebilir.

Antik Romalı anfitiyatrosu: MÖ. 1. yy’dan kalma. Tamamen kaybolmuş bir halde iken 1951’den itibaren kazılarla büyük bir kısmı ortaya çıkarılmıştır.

Antik Romanlı, Vizigot, Arap ve İspanyol dönemlerinden kalma şehir surları

Gibralfarao Kalesi: Araplardan kalma bir kaledir. 11. yy.da Endülüs Taifalar idaresi sırasında ufak emirliklere bölünmüş iken yapılmıştır. 13. ve 14. yy. “Nasrid” hanedanı hükümdarlığı sırasında genişletilmiştir. Bu kale Alcazaba kale kompleksine bağlıdır.

Alcazaba:Endülüs Araplarından kalma çok önemli bir kale ve emir/hükümdar ikametgahı. Bu kale şehre hakim olan bir tepe üzerinde kurulmuştur. Ilk kuruluşunda şehri körsan hücumlarından korumak için yapılmıştır. Sonra 11. yy. ortalarında Hamudi hanedanı emir ve hükümdarları tarafından daha çok daha geniş ve büyük olarak yeniden yapılmıştır. Denizden yükselen bir tepenin doğusunu kaplamaktadır ve etrafında palmiye ve çam ağaçlıklı korular bulunur. Kalenin planı genellikle dörtgendir ama yokuşlu arazide olduğu için araziye uyarak tam kare veya dikdörtgen şekli almaz. Kalın dış ve iç duvarları bulunur. İki duvar arasında üzeri kapalı yollar bulunur ve bunlar kalenin değişik kısımları arasında korunaklı ulaşımı sağlarlar. Alcazaba ve Gibralfarao kallerinin arasında da aynı şekilde iki kaleyi birleştiren korunaklı yol vardır. Duvarlarda zaman zaman dörtgen kuleler bulunur. Bu kale kompleksi girişinde diğerlerinde daha büyük bir kule vardır. BU kule altından kaleye giriş zigzaglı bir kapılı yolla olur. Bu yol uzerinde birkaç kale kapısından geçtikten sonra içinde kokulu çam ve okulaptüs ağaçları bulunan güzel bahçeli avlulara gelinir. “Puerta da Granada” olarak anılan iç surlardan da geçildikten sonra 11.-14. yüzyıllar döneminde kullanılan Valinin Sarayı’na gelinir. Bu saray üç kemerli kenarları olan ve bir tarafı güneye açık olarak bahçeleri ve deniz manzarasını gören bir dikdörtgen avlu etrafında kurulmuştur ve içindeki odalardan bazıları Hıristiyan yıkıcılıklarından kurtulup günümüze kadar gelebilmiştir. Bu sarayın kuzeyinde bir su değirmeni; 40m derinlikde içine dönerek merdivenle inilebilen bir kuyu; bir hamam; çeşitli atölye odaları ve kalenin en kuzey kısmında Puerta de la Torre del Homenaje denilen süslü bir anıtsal kapı bulunur.

 • La Concepcion: Tarihi botanık bahçe
 • Malaga Limanı: İspanya’nın en önemli limanlarından biri
 • Palacio de los Condes de Buenavista Sarayında Picasso Málaga Müzesi.
 • Palacio de Villalón’da Carmen Thyssen Müzesi
 • Palacio de la Aduana Sarayı: Malaga Güzel sanatlar ve Arkeoloji Müzesi
 • CAC Malaga Modern Güzel Sanatlar Müzesi
 • Fundacıón Picasso ve Picasso Doğum Yeri Müzesi.
 • MUPAM Şehir Müzesi
 • Malaga Otomobil Müzes
 • Cam ve Kristal Müzesi
 • MİMMA karşılıklı etkileşimli müzik müzesi: [8].
 • Şarap Müzesi: [9] (İngilizce).
 • Müseo de Artes y Tradiciones Popülares (Halk Sanatlari ve Gelenekleri Müzesi).
 • Atarazanas Pazaryeri.
 • La Malagueta Boğa Güreşi Arenası: [10] (İspanyolca).
 • Katedral ve kiliseler:
 • Malaga Katedrali ve Piskaposluk Sarayı: Rönesans stilinde planlanmıştır ama mali zorluklar dolayisiyla tamamlanmamıştır. Epey zaman sonrada Barok mimarı stili uygulanarak bitirilmiştir.
 • Santiago Kilisesi: İspanya Müslümanlardan fethedildikten hemen sonra ortaya çıkan İslam ve Hıristiyan mimarı stillerinin karışımı olan “Mudejar” mimari stilinde.
 • İglesia del Sagrario: Eski Arap caminin Hıristiyan fatihler tarfından değiştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Gotik mimari stilde çok süslü cephesi eşsizdir.
 • San Felipe Neri Kilisesi.
 • San Juan Kilisesi: Gotik mimarı stilli