Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

embasy englishkaplan international


 

RÜYA GÖREN KULELER KENTİ: OXFORD

İngiltere’nin güneydoğusunda bulunan Oxford, kültürel ve tarihi açıdan önemli şehirlerinden biridir. Londra’ya 96 km, Manchester’a 252 km uzaklıktadır. Dünyanın en köklü üniversitelerinden Oxford Üniversitesi’ne ev sahipliği yapan bölge, yüz yıllardır öğrenci şehri olma özelliğini korumaktadır. Oxford’un yaklaşık nüfusu 150.000’dir. Tarihi 8. yüz yıla kadar uzanan şehir, Oxford Üniversitesi, görkemli kolejleri, mimarisi ve kültürel geçmişiyle turistler için de cazibe merkezidir. Şehir aynı zamanda, şair Matthew Arnold’ın dizelerinde “rüya gören kuleler kenti” olarak tanınır. Oxford güçlü bir ekonomiye sahiptir. Endüstri dalları arasında motor imalatı, eğitim, yayıncılık, çok sayıda bilgi teknolojisi ve bilim tabanlı işletmeler yer almaktadır.

Oxford Tarihçesi

Oxford, Sakson zamanlarında “Oxenaforda” olarak biliniyordu. 10. yüzyılda, Mercia ve Wessex krallıkları arasında önemli bir askeri sınır kenti oldu ve birkaç kez Danimarkalılar tarafından yağmalandı; 1066 Norman İstilası sırasında büyük zarar gördü. Bu istilanın ardında Vali Robert D’Oyly’in emriyle Oxford Kalesi inşa edilmeye başlandı. Kale hiçbir zaman askeri amaçlar için kullanılmadı. D’Oyly, kalede, rahipler için bir şapel ve yaşam yerlerinden oluşan bir manastır topluluğu kurdu. Topluluk asla büyümedi, ancak tarihteki yerini İngiltere’nin en eski örgün eğitim alanlarından biri olarak aldı. Şehir, II Henry’in krallığın başkentinde yaşayanlara tanıdığı ayrıcalıklı hakları Oxford vatandaşlarına sunan tüzüğü ile daha da güçlendi. Oxford’un bazı hukuki hükümleri, Simon de Montfort’un liderliğinde bir grup baron tarafından tartışma ortamına taşındı. Bu belgeler çoğunlukla İngiltere’nin ilk yazılı anayasası olarak görülür.

Oxford Üniversitesi

Oxford Üniversitesi hakkında ilk kayıtlara 12. yüz yılda rastlanılır. Oxford’un en eski kolejleri University College (1249), Balliol (1263) ve Merton (1264)’du. Bu kolejler, Avrupalıların Yunan filozoflarının yazılarını tercüme etmeye başladığı dönemde kuruldu. Bu yazılar Avrupa ideolojisine meydan okudu. Topluma yeni yollar gösteren yazılar, bilimsel buluş ve gelişmelere ilham kaynağı oldu.

Kurulduğu tarih tam olarak bilinmemesine rağmen, 1096 tarihinde bu kentte eğitimin olduğuna dair belgeler Oxford Üniversitesini, İngilizce konuşulan en eski üniversite ve kuruluşundan itibaren var olmaya devam eden en eski ikinci üniversite yapmaktadır. Üniversite, 1167 yılında II. Henry’nin İngiliz öğrencilerin Paris Üniversitesi’nde okumasını yasaklamasıyla hızla büyümüştür.

Oxford, toplam 38 kolejden ve kendi içinde dörde ayrılan akademik bölümlerden oluşmaktadır. Tüm kolejler üniversite içinde özerktir; kendi öğrencilerini seçer, yapısı ve faaliyetlerini kendileri belirler. Bir kent üniversitesi olan Oxford’un ana yerleşkesi yoktur. Tüm binaları ve tesisleri şehir merkezi içinde yer almaktadır.

Oxford, dünyanın en eski ve en prestijli burslarından olan, bir yüzyılı aşkın zamandır yüksek lisans öğrencilerini üniversiteyle buluşturan Rhodes Bursu’nun merkezidir. Üniversite, dünyanın eski üniversite müzesi olan Ashmolean Müzesi’ne, dünyanın en büyük üniversite yayıncısı olan Oxford University Press’e ve Birleşik Krallık’ın en büyük kütüphane sistemine en sahipliği yapmaktadır. Oxford’un önemli mezunları arasında pek çok Nobel Ödülü sahibi, 27 Birleşik Krallık başbakanı ve pek çok yabancı devlet başkanı bulunmaktadır.

Oxford Şehir merkezi

Oxford şehir merkezi, turistler için olağanüstü manzaralı bir yer olduğu kadar tüketicilerin de ziyaret ettiği çekici bir yerdir. Westgate Alışveriş Merkezi “West Gate”de yer alır. Alışveriş Merkezi ve civarında pek çok sayıda büyük dükkân bulunur. Bunlar Primark, Bhs, Marks&Spencer, Sainsbury’s, Sports World (Eskiden Sports & Soccer) ve Game gibi meşhur yerlerdir. Ayrıca Debenhams, HMV, McDonalds, Burger King, Boswells of Oxford ve büyük bir restorana sahip Waterstones kitap dükkânı da bu bölgede bulunur.

Blackwells Kitapları

Blackwells Kitabevi, Oxford’da turist çeken çok popüler bir yerdir. Bu kitabevinde kitap satışları için ayrılan Avrupa’daki en büyük oda olan Norrington Odası bulunmaktadır. Bu boş odanın alanı yaklaşık olarak 930 metrekaredir.

Diğer ilgi çekici yerler; Ashmolean Müzesi, Pitt Rivers Müzesi, Bodleian Kütüphanesi, Carfax Kulesi, Oxford Botanik Bahçesi, Sheldonian Tiyatrosu ve Aziz Mary Kilisesi (Oxford) olarak sayılabilir.

Oxford Ekonomisi

Oxford; eğitim, araştırma ve turizmin yanı sıra imalat, yayıncılık ve bilim tabanlı endüstrileri de içeren çok çeşitli ekonomiye sahiptir.

Oxford İklimi

Oxford’un ılıman bir iklimi vardır. Yağış, yıl boyunca eşit dağılmıştır ve şehirde genellikle Atlantik’ten gelen hava koşulları etkili olur.

Oxford’da Yurt Dışı eğitimi

  • British Study Centre, Oxford
  • Eckersley Oxford
  • Embassy English, Oxford
  • KAPLAN International Oxford
  • Radley College
  • St. Clare’s Oxford
  • King Colleges
  • Oxford English Centre
  • International House
  • Regent Language School