Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

embasy english

HASTINGS

Hastings, İngiltere’nin güney kıyısındaki Sussex’in antik beldesi içinde tarihi bir kasaba-şehirdir. Londra’nın 85 km güney doğusu ile Lewes’in 39 kilometre doğusunda bulunmaktadır. Şehrin tahmini nüfusu 90,254’tür ve Birleşik Krallıkta 66’ıncı en büyük yerleşim bölgesidir. Tarihsel olarak Hastings Savaşı ile bilinen şehir, daha sonra Ortaçağ’da Cinque Ports’dan (Beş Liman Konfederasyonu) biri oldu. Şehir, yüz yıllardır önemli bir balıkçı limanıdır. Günümüzde bu önemini yitirse de hala Avrupa’nın en büyük plaj limanına sahiptir. 1760’larda “denizde tedavi banyosu” modası ile oldukça popüler bir yer olarak ünlenen Hastings, demiryolu ulaşımıyla birlikte sahil beldesi konumunu sürdürmeye devam ediyor.

Hastings Tarihçesi

Hastings’ten söz edildiğine dair ilk kalıntılar 8. yüz yılın sonlarında Hastingas forumunda bulunmuştur. Eski İngiltere’de bir kabile adı olan Heastingas kelimesinden türeyen şehrin adı, Haesta’nın “takipçileri” ya da “seçmenleri” anlamına gelmektedir. Hæstingaceaster adı, 1050’de Anglo-Sakson Chronicle girişinde bulunur ve Hastings için alternatif bir isim olabilir. Bununla birlikte, Hastings’teki Roma kalesi için herhangi bir arkeolojik kalıntı veya belgesel kanıt bulunmaması, Hæstingaceaster’in muhtemelen Pevensey’deki Roma kalıntılarına dayanan farklı bir yerleşim olabileceğine referans vermektedir.

Romalılar MÖ 55 yılında İngiltere’ye geldiklerinde yerleşim liman ve çevresindeydi. Bu sırada demiri kullanmaya başladılar. Wealden kayaları bol miktarda maden cevherine sahipti. Daha sonra Romalıların bölgeyi terk etmesiyle birlikte kasaba geriledi. Beauport sitesi terk edildi ve bölgede doğal afetler başladı. Sussex sahili zaman zaman şiddetli fırtınalara maruz kaldı. Kıyı şeridi doğal afetlerle sürekli coğrafi değişikliklere uğradı. Orijinal Roma Limanı günümüzde denizin altındadır.

Normandiya Fethi, Hastings Savaşı ile 14 Ekim 1066’da başladı. Hastings, Domesday Kitabı zamanında (1086) bir ilçe olarak gösterildi. Akademisyen Muhammed El-İdrisi, 1153’te Hastings’i birçok insanın yaşadığı büyük bir kasaba, git gide gelişen pazarlara sahip, zengin tüccarlar ve iş adamlarının bulunduğu bir şehir olarak yazdı.

Birçok kıyı kasabası gibi Hastings’in nüfusu demiryolu bağlantılarının inşası ve Viktorya döneminde sahil tatillerinin çoğalmasıyla önemli ölçüde arttı. Nüfusu 1081’de sadece 3,175 kişiyken, 1831 yılında on bine ulaştı. 1891’de ise neredeyse 60 bin oldu.

1930’larda şehir yeniden düzenlendi. Sahildeki tatil yerleri giderek popülerliliğini kaybetti. Belediye meclisi bazı mesire yerleri ve olimpik boyutta bir yüzme havuzunun da bulunduğu büyük bir inşaat projesi başlattı. Avrupa’daki en iyi açık hava yüzme ve dalış komplekslerinden biri olarak kabul edilen havuz, 1986’da kapatılmadan önce tatil kampı haline getirildi. Daha sonra yıkıldı ancak günümüzde bu bölge hala Bathing Pool olarak anılmaktadır.

Şehirde özel bilimsel ilgi alanları olarak “Marline Valley Woods”, “Combe Haven” ve “Hastings Cliffs” ile Pett Plajı öne çıkmaktadır.

Hastings İklimi:

British Isles ve Güney İngiltere’nin geri kalanında olduğu gibi Hastings’te serin yazları ve ılıman kışları ile deniz iklimi hâkimdir.

Hastings Ekonomisi:

Turizm gelişene kadar Hastings’in ana endüstrisi balıkçılıktı. State’de bulunan balıkçı filosu, Avrupa’nın en büyük balıkçı filosu olmayı sürdürüyor. Şehrin çevresinde ise çoğunlukla mühendislik, otomobil, inşaat ve çeşitli sanayi siteleri yer alıyor. Bununla birlikte asıl çalışma alanları sağlık, kamu hizmetleri, perakende ve eğitimde yoğunlaşıyor.

Hastings yıl boyunca pek çok festival ve şenliğe ev sahipliği yapıyor. “May Day Bank”, “Jack in The Green” ya da her Ağustos ayında gerçekleştirilen “Old Town Week”te, seaboot ve bisiklet yarışları ile sokak partileri düzenleniyor. Bir sanat festivali olan “Coastal Currents”; “Seafood” ve “Wine Festival” yine her yıl düzenlenen festivaller arasında yer alıyor.

 

Hastings’te Yurt Dışı Eğitim

  • EAC Language School Hastings
  • Embassy English Hastings
  • Shane Global Language Centre Hastings