Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

stgiles international


HAVASI EN TEMİZ TATİL ŞEHRİ: EASTBOURNE

Eastbourne, Birleşik Krallık-İngiltere’nin Güney Doğu bölgesinde, Manş Denizi kıyısında, Hastings ve Brighton arasında bir sahil şehridir. Londra merkezinin 87 km güney doğusunda bulunur. Eastbourne, Beachy Head burnu kireç taşı yarları ile sona eren “South Downs” tepelerinin doğu ucundadır. Bu nedenle güney İngiltere sahillerinin en iyi havaya sahip ve en çok güneş alan tatil şehri olarak tanınır. Şehirde çok sayıda pub, club ve açık hava konser alanı vardır. Eastbourne Borough yerel idaresi; Congress Theatre, Devonshire Park Tiyatrosu, Winter Garden Tiyatro Salonu ve Royal Hippodrome Tiyatro Salonu olmak üzere dört kapalı tiyatro salonuna sahiptir.

Eastbourne Tarihçesi

Eastbourne, 19. yüz yıldan önce Bronz çağından itibaren “Burne” deresi doğusunda kurulan “East Bourne” adlı ufak bir köy yerleşkesiydi. Bu dere günümüzde de Motcombe Parkı’ndan geçip, denize dökülmektedir. Devonshire Düklerine ait olan köy ve civarındaki arazilerde en önemli iktisadi faaliyet tarım ve balıkçılıktı.

Köyün deniz kenarı tatil beldesi haline gelmesi, Doktor Russell adlı bir doktorun denizde yüzmenin salgı bezleri hastalıklarına iyi geleceğini iddia etmesi ve özellikle Brighton plajını tavsiye etmesiyle başlamıştır. Brighton’a yakın olan Eastbourne bu moda kürden faydalanmıştır. Şehrin ilk önemli deniz tatili ziyaretçileri 1780’de Kral III. George’un üç oğludur. Böylece 19. yüz yılın başlarında itibaren Eastbourne, bir deniz kürü ve tatili merkezi olarak ünlenmiştir.

19. yüz yılın başlarında Napolyon’un istilasını önlemek için kentin içinde bir tabya ve sahil yakınlarında, denizde “Wish Kulesi” adlı bir “Mortello Kulesi” yapılmıştır.

Şehrin 1849’da demiryolu sistemine bağlanmasıyla birlikte deniz kıyıları Londra günübirlikçilerine açılmıştır. Bu talebi karşılamak için, şehrin arazilerinin sahibi 7. Devonshire Dükü, Henry Currey adlı bir mimarla anlaşarak yeni bir şehir planı yaptırmıştır. Plana uygun olarak kentin nüfusu 1851’de yaklaşık 4.000’den 1891’de 35.000 yakınlarına çıkmıştır. 1883’de kentte “Belediye Borough” olarak bir yerel idare kurulmuştur. Bu kontrollü gelişme 20-30 yıl daha devam etmiştir. Devonshire Dükünün arazisi olan şehrin deniz sahiline günümüzde dahi izinsiz herhangi bir bina yapılması yasaktır.

Eastbourne Ekonomisi

Eastbourne civarında küçük sanayi siteleri vardır. Şehrin ekonomisi deniz-tatil turizmine ve yabancı öğrencilere verilen İngilizce okul ve kurslarına bağlıdır. İklim ve havanın güzelliği şehrin ekonomisi için önemlidir. On dokuzunca yüz yılda bu iyi hava ve iklim, kentte çok sayıda yatılı özel okulun açılmasını sağladı. Bunların sayısı çok azalmakla beraber yerine günümüzde pek çok özel İngilizce öğretim okulu ve kursu aldı. Dil okulları bu bağlamda kentin ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır.

Diğer taraftan kentin Londra’ya yakınlığı; ikliminin yumuşaklığı ve şehrin sağladığı kültürel faaliyetler, burada çok sayıda emeklinin yerleşmesine neden olmuştur.

Eastbourne Ulaşımı

Eastbourne, Londra merkezinden karayoluyla 87 km kuzey-kuzey batıda olup, “A22” ana yolu ile bağlıdır. Diğer ana karayolu Eastbourne’un yakınından geçen A27’dir. Bu yol şehri Brighton ve Hastings’e bağlamaktadır.

Görülecek yerler; Eastbourne plajı, Eğlence Rıhtımı, Beachy Head burnu ve Eastbourne tabyası olarak sıralanabilir.

Eastbourne’de Yurt Dışı Okulları

  • Eastbourne School Of English Dil Okulu – Eastbourne SOE
  • LTC Esatbourne Dil Okulu – Language Teaching Centres
  • ST Giles Esatbourne Dil Okulu – St Giles International