Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

staford house


CHAUCER’İN ÖYKÜLERİNİN ŞEHRİ: CANTERBURY

 

Canterbury, Birleşik Krallık-İngiltere’nin güney doğu (South-East) İngiltere bölgesinde Kent Kontluğu’na bağlı ikincil Canterbury Şehir Yerel İdaresi merkezidir. Şehir ortaçağlardan bu yana şehir statüsü taşıyan bir yerel idare ve yerleşim birimidir. İngiliz edebiyatının büyük yazarlarından bir olan Chaucer’in en önemli eseri Canterbury Tales (Canterbury Öyküleri) 15. yüzyıl İngilizce edebiyatı şaheserlerinden bir sayılmaktadır.

Canterbury Tarihçesi

Canterbury “Cantiaccı” adlı bir Kelt kabilesinin yerleşkesiyken MS 1. yüzyılda Britanya’yı fetheden Romalılar tarafından bir Roma şehrine dönüştürüldü ve şehre “Durovernum Cantiacorum” adı verildi. Romalılar etrafını surlarla çevirdikleri şehri, birbiriyle kesişen sokaklarla yeniden kurdular; forum, tapınak ve hamam yaptırdılar. Romalıların MS 410’da Britanya’dan ayrılmalarıyla şehir giderek harabeye döndü. Daha sonra adaya gelen Angle-Saksonlar yavaş yavaş eski şehre yerleştiler. Göçle gelen Jutlandlılar için bu eski şehir önemli merkezi bir konuma geldi. Bu dönemde şehrin adı eski İngilizce olarak Cantwareburh veya Canterbury olarak anılmaya başlandı.

9. yüzyıldan 11 yüzyılın başına kadar Canterbury şehri Danimarkalı Vikinglerin hücumlarına uğradı ve büyük hasar gördü. Saint Augstine Manastırı 978’de kuruldu. Normanların 1066’da İngiltere’yi istilasından sonra Norman Kralı, Canterbury’de sonradan taşla yapılan çok savunmalı bir kale kurdurdu. Canterbury, 1448’de krallık beratı ile şehir statüsünü aldı ve şehir için “Lord Başkan ” ve “Yüksek Şerif” görevleri kuruldu. Bu görevlere atamalar günümüzde de devam etmektedir.

Canterbury Katedralinin ana kulesi olan “Can Herry Kulesi” 1504’de tamamlandı ve katedralin 400 yıl süren inşası sona erdi. Canterbury-Whitstable Demiryolu hattıyla 1830’da şehre demiryolu geldi ve bir gar yapıldı.

Birinci Dünya Savaşı sırasında etrafına birçok hastane ve kışlalar kuruldu. İkinci Dünya Savaşı’nda ise şehir Alman bombardıman hücumlarına hedef oldu ve büyük hasar gördü.

Harpten sonra şehri yenileştirme planları protesto edildi ve bu planlar ancak 1955’den sonra uygulanmaya başlandı. Plana uyularak şehrin surları etrafında çevre yolu yapıldı. 1960’lı yıllarda şehrin etrafına yeni mahalleler kuruldu ve şehirdeki özel ve yerel idareler yenilendi.

Aynı yıllarda şehirde iki yüksek öğretim kurumu açıldı. Bunlardan “Christ Church College”, 1962 Angilkan Kilisesine bağlı yüksek öğretmen okulu olarak kuruldu. Daha sonra yüksek öğretim üniversite kolejine dönüştürüldü ve 2005’de Canterbury Christ Church Üniversitesi olarak üniversite statüsü aldı. Canterbury Kent Üniversitesi ise 1965’de kuruldu. Son olarak da ana kampüsü KKTC’de bulunan Girne Amerikan Üniversitesi Canterbury’de kampüs açtı.

 

Canterbury Yurt Dışı Eğitimi

  • Stafford House College
  • Pilgrims English Language Courses
  • Concorde International
  • St Peter School of English