Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

ec englishembasy englishkaplan internationalstaford houseoxford internationalthe london schoolbell english


DÜNYANIN EN ESKİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİ: LONDRA

Londra’nın antik tarihi 2000 yıl öncesine kadar uzanıyor. Şehrin kurucusu dönemin en büyük imparatorluğuna sahip olan Romalılardı. Roma İmparatorluğu’nun Britanya’yı işgal etmesinin ardından M.Ö. 43 yılında kurulan şehrin ilk adı Londinium’du. Latince kökenli olan Londinium kelimesi kimi kaynaklara göre “akan nehir” anlamını taşıyor. 

İngilizce “City of London”, “The City” ya da “Square Mile” olarak tanımlanan Londra Şehri, antik tarihte etrafı surlarla çevrilmiş 1 mil kare (2,6 kilometre kare) araziyi kapsayan ve Büyük Londra’nın küçük ama en eski bölgesidir.   

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Londra, aynı zamanda en eski yerleşim yerlerinden biridir.  Bu da şehrin antik tarihinden günümüze pek çok önemli esere sahip olduğunu gösteriyor. Bu eserlerin birçoğu Londra müzelerinde dünyanın dört bir tarafından gelen tarih meraklılarının ilgisine sunuluyor. 

Başkent Londra

Londra, İngiltere’nin ve Birleşik Krallıkların başkentidir. Antik Romalıların etrafını surlarla kapladığı Londinium, İngiltere’nin başkent olarak kullandığı Londra’dır ve şehrin bu alanı geçmişten günümüze kadar Romalı şehir alanından (antik şehirden) çok fazla değişiklik göstermemiştir. 

Dünyanın en önemli iş ve finans merkezi olan Londra, AB’nin en kalabalık 2. şehridir. Londra’da üç yüzden fazla farklı dil konuşulur. Bununla birlikte Avrupa’da en fazla siyah ırkın yaşadığı şehirdir. Etnik olarak dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri olan Londra'da farklı milliyete sahip pek çok kişi yaşamaktadır. 

Londra, 36 diğer yerel idari bölgesi olan “Büyük Londra” içinde küçük bir yerel idari bölge özelliğini korumaktadır. Bununla birlikte dünya yerel idare sistemleri arasında bir tek Birleşik Krallıkta uygulanan yerel idari sisteme göre Londra, hukuken “törensel kontluk” statüsü ve  “şehir statüsü” sahibidir. 

Thames Nehrinin ikiye böldüğü şehirde, yeşil alan oldukça fazladır. Londra'da 143 adet park ve bahçe vardır. O derece meridyeninin geçtiği Greenwich kasabası da Londra’nın yakınlarındadır. 

Londra Metrosu

Dünyanın en eski metrosu, 1863 yılında Metropolitan Railway adıyla açılan Londra metrosudur. Bin sekiz yüzlü yıllarda at arabalarından oluşan trafiğin yoğunluğunu azaltmak amacıyla yapılan metroda, dönemin en gelişmiş buharlı trenleri kullanıldı. Londralıların “Underground” ismini verdikleri metro, istasyon levhalarında kullanılan temsili şekli nedeniyle “Tube” olarak da biliniyor. Londra metrosunda 274 istasyon bulunuyor. 

Turizmin merkezi

Dünyanın önemli turizm merkezlerinden biri de Londra’dır. Beş uluslararası havaalanına sahip olan şehir, hava trafiğinin lideridir. En önemli turistik mekânları; Parlamento Binası, Big Ben, Tower Bridge, Tower of London, Buckingham Sarayı,  Trafalgar Meydanı, London Eye olarak sıralanabilir.  

Londra’da gezilecek yerler:

•Abbey Road

•Forbidden Planet

•Sherlock Müzesi

•Harrods Mağazası

•Speakers’ Corner

•Portobello Pazarı

•Jack the Ripper Tour

•Emirates Stadyum Turu

•Radio Days

•Vintage Magazine Shop

•Ripley’s Believe It or Not

•Museum Tavern

•Masters Super fish

•Waterloo Grafiti Sokağı


 

BİR ÜNİVERSİTE ŞEHRİ: CAMBRIDGE

Cambrige, Birleşik Krallık’ta Cambridgeshire vilayetinin en eski üniversite kasabası ve idari merkezidir. Londra’nın kuzeyinde ve 80 kilometre uzağındadır. 2011 yılında yapılan Birleşik Krallık Nüfus Sayımında 123,867 olarak belirlenen kişi sayının 24,488’ini öğrenciler oluşturmaktadır.

Bölgenin Bronz Çağı ve Roman Britian yerleşim yeri olduğuna dair arkeolojik kalıntılar vardır. Bununla birlikte Vikingler döneminde Cambridge önemli bir ticaret merkezi olmuştur. İlk şehir belgesi 12. yüz yılda verilmiş olmasına rağmen, şehir statüsünü 1951 yılında kazanmıştır. Şehrin siluetine Our Lady ve İngiliz Şehitler Kilisesi (The English Martyrs Church), Addenbrooke’s Hastanesi’nin bacası ve St. John College şapelinin kulesi hâkimdir.

Dünyanın en iyi beş üniversitesinden biri olan Cambrige Üniversitesi’nin kuruluş tarihi 1209’dur. Üniversitede, Cavendish Laboratuvarı, King’s College Chapel ve Cambridge Üniversitesi Kütüphanesi bulunmaktadır. Cambridge Sanat Okulu ile Cambridgeshire Sanat ve Teknoloji Üniversitesi’nden oluşan Anglia Ruskin Üniversitesi ise aynı zamanda şehrin ana kampüsüdür. Şehirde, çilek festivali, müzik ve sanat festivali, yaz olimpiyatları fuarları gibi pek çok etkinlik düzenlenmektedir. Çok sayıda küçük kasaba ve köylerle çevrili olan şehir, Silicon Fen olarak bilinen yüksek teknoloji bölgesinin kalbidir.

Cambridge’de Tarihçesi

Cambrige’in çevresindeki çok sayıda çiftlik ve köy evinde Roma yerleşiminin kanıtlarına rastlanılmıştır. Bununla birlikte İstilacı olan Anglo-Saksonların yüzyılın sonuna doğru alanı işgal etmeye başladığına dair kanıtlar vardır. Bölge daha sonra -Castle Hill’de ve civarında- Grantebrycge (Granta-bridge) olarak anıldı. Bir süre sonra bölgenin adı “Cambridge” olarak değiştirildi. Cambridge, Doğu ve Orta Anglian krallıkları arasındaki sınırdaydı ve yerleşim, nehrin her iki yakasında yavaş yavaş genişledi. Viking döneminden sonra Saksonlar, Aziz Benet’s Kilisesi, iskeleler, ticaret yapılan evler ve kasabanın “Grant” olarak kısaltılmış adıyla paralar bastılar. 1068’de, İngiltere’nin fethinden iki yıl sonra, Normandiyalı William, Castle Hill’de bir kale inşa etti. Yeni fethedilen krallığın geri kalanı gibi, Cambridge de Kral ve devlet yöneticilerinin kontrolü altına girdi. King’s College Chapel’in inşası 1446 yılında Kral Henry VI tarafından başlatıldı. Cambridge’in simgelerinden biri olan bina, belediye meclisinin logosunda da kullanılıyor.

Cambridge’de Ekonomisi

Cambridge’in güneyde Londra’ya giden yol bağlantıları ve tarihteki bölgesel önemi, bugüne kadar ticaret merkezi olarak pek çok görev üstlenmiş olduğu anlamına geliyor. Kral Henry’nin şehri ekonomi alanında desteklemesi ve nehir ticaretinde ayrıcalıklar tanıması gelişimi hızlandırdı. Şehirde düzenlenen fuarlar ve pazarlar, ülkenin dört bir yanından pek çok tüccar ve müşterinin gelmesini sağlıyor. Cambridge günümüzde araştırma-geliştirme, yazılım danışmanlığı, mühendislik, farklı endüstri alanları, ilaç ve turizm gibi sektörlerde güçlü bir ekonomiye sahiptir. Forbes dergisi tarafından 2010 yılında dünyanın en güzel şehirlerinden bir olarak nitelendirilmesi turizm alanında büyük bir kalkınmaya neden olmuştur.

Cambridge İklimi

İngiltere’nin pek çok bölgesinde olduğu gibi, Körfez Akımı’ndan etkilenen deniz iklimine sahiptir.

 

Cambridge’de yurtdışı okulları

 • Embassy English, Cambridge
 • Eurocentres, Cambridge
 • Kaplan International Cambridge
 • LSI Cambridge
 • Select English Cambridge
 • St Giles Yaz Okulu Cambridge
 • Studio Cambridge
 • The New School of English
 • Regent Language Training Cambridge
 • OISE Language Coaching Cambridge
 • New School of English
 • EC English
 • Bell English