Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

ec english


 

LİMAN ŞEHRİ BRISTOL

Bristol, İngiltere’nin güney batısında bulunan törensel kontluk ve tek seviyeli-yerel idare bölgesi olan şehirdir. Bristol’a şehir olma krallık beratı 1155’de, idari kontluk olma beratı ise 1373’de verilmiştir. 13. yüzyıldan itibaren beş yüz yıl boyunca İngiltere’nin en büyük üç şehri arasında bulunan Bristol, bu sıralamadaki yerini, 18. yüzyıl sonlarına doğru, Kuzey ve Kuzey-Batı İngiltere’deki sanayi şehirlerinin hızla gelişmeleri sonucu kaybetmiştir.

Bristol Tarihçesi

Şehir Avon Nehri kenarında kurulmuştur ve Atlantik Okyanusu’na Bristol Körfezi’nde katılan Severn Nehri halicinde bulunmaktadır. Bu nedenle Bristol yüzyıllar boyunca İngiltere’nin en büyük limanlarından biri olmuştur. Ticarî Bristol Limanı antik tarih ve sonrasında şehir merkezindeyken günümüzde Severn halicinin ağzına doğru yer değiştirmiş ve şehir sınırlarının hemen batı kenarında bulunan Avonmouth ve Royal Portbury Doklarına geçmiştir. Bristol şehri Somerset ve Gloucestershire kontlukları ile sınırlıdır ve güney-batısında Bath şehri ve kuzeyinde Gloucester şehri vardır.

2009 tahminine göre tek-seviyeli-yerel-idare sınırları içinde nüfusu 433.100 kişi ve etrafındaki şehirleşmiş bölgedeki varoşlar, kasabalar ve köylerin katılmasıyla tanımlanan “Büyük Şehirsel Bölge (LUZ)” nüfusu 1.006.600 olarak tahmin edilmektedir. Bristol nüfus bakımından Birleşik Krallık’ın altıncı büyük şehri ve Güney-Batı İngiltere bölgesinin en büyük şehirdir.

Bristol Ekonomisi

Bristol bölgesinde ticaret, kültür ve eğitim açısından liderdir. Şehrin ekonomik gücü, mühendislik, havacılık, finansal servisler, medya ve turizm gibi alanlardan gelmektedir.

Şehir birçok eğlence, spor ve alışveriş aktivitesinin gerçekleştirebileceği bir yer olduğu gibi aynı zamanda büyük şehirlerde olmayan topluluk hissini de vermektedir. Bristol, karnavalları, festivalleri, müzeleri ve sanatçılarıyla oldukça hareketli bir şehirdir. Bununla birlikte dinlenmek isteyenler için de pek çok olanağa sahiptir. Şehrin bin yıllık limanı yıllar içerisinde kapanmış ancak daha sonra eğlence ve sanat aktiviteleri için tekrar düzenlenmiştir. Şehir çok fazla açık alana sahiptir.

Aynı zamanda çok iyi bir ulaşım ağı vardır. Londra ve sahil kentlerine günü birlik gitmek mümkündür. Bristol Uluslararası Havalimanı’nın genişletilmesinin ardından daha uzak yerlere gitme olanağı çoğalmıştır.

 

Bristol Yurt Dışı Eğitim

  • BLC Bristol Dil Okulu – Bristol Language Centre
  • EC English Bristol Dil Okulu
  • ELC Bristol Dil Okulu – English Language Centre
  • International House Bristol Dil Okulu
  • OISE Bristol Dil Okulu – OISE Language Coaching