Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

kaplan international


 

Washington eyaletinde bulunan Seattle, ABD'nin en kuzeybatı ucunda, King County'de yer alır. Şehrin adı, kuruluşundan önce bölgede ikamet eden ancak daha sonra göçe zorlanan  Kızılderili Duwamish ve Suquamish kabilelerin önderi Şef Seattle (Si'ahl)’a aittir.

Seattle, ABD'nin en büyük ilk on şehrinden biridir. Kanada hükümeti altın avcılarının şehre tam teçhizatlı olarak girmelerini zorunlu tutmuş ve Seattle, bu sayede oldukça kalkınmıştır. 

Halkı; İspanyol, Latin Amerika, Afrika ve Asya kökenli olan şehrin 1990'da 516.332 olan nüfusu, 2006'da 582.484 rakamına ulaşmıştır. Nirvana, Alice in Chains, Pearl Jam, Soundgarden gibi pek çok müzik grubu buradan çıktığı için şehir, “Grunge” müzikle anılır. Ayrıca meşhur Starbucks cafelerinin doğduğu yer de Seattle’dır. 

 

Geçmişten bugüne Seattle

Şehirde 1889 yılında çıkan yangın büyük zarara neden oldu.  Alaska-Yukon-Pacific Fuarı 1909'da, 21. Yüzyıl Fuarı ise 1962'de Seattle'da düzenlendi. ABD genelindeki ilk genel grev olan 1919 Genel Grevi burada başladı. Nirvana grubunun solisti Kurt Cobaini 8 Nisan 1994 yılında Aberdeen'deki evinde ölü olarak bulundu. 20 Temmuz 1973 yılında yaşamını yitiren ünlü Jeet Kune Do savunma sanatı ustası Bruce Lee’in mezarı da Seattle'da bulunmaktadır. 

Seattle, kuzeybatısındaki Tacoma ve Olympia gibi kentlerin de etkisiyle ABD'nin geneline göre daha çok demokratların hâkim olduğu, sola yatkın bir yerdir. Yine de metro bölgesi gibi, liberallerin yoğunlukta olduğu yerler de vardır. Şehirde birçok üniversite ve kolej bulunur. Aynı zamanda sürdürülebilir enerji merkezidir. 

 

Seattle İklimi

Seattle'ın doğal konumu çok etkileyicidir. Puget Sound'daki körfezi, karla kaplı, arka planda beliren Olympic ve Cascade dağlarıyla yemyeşil bir eyalet olan Washington ve hepsinin üzerinde yükselen 4.400 metrelik Rainer Dağı'yla çevrelenmiştir. İklim, şehre "Zümrüt" unvanını kazandıracak kadar canlı ve nemlidir. İlkbahar ve yaz mevsiminde şehir bir zümrüt gibi pırıl pırıldır.

 

Görülebilecek yerler:

Museum of Flight - Boeinglerin ilk kez yapıldığı yerleri de içeren uçak müzesi

Space Needle - 1962'deki fuarda inşa edilen ve üst katında döner bir restoranın bulunduğu bina

Experience Music Project - Space Needle'ın yakınlarındaki fütüristik bina

Pioneer Square - Seattle'ın tarihi merkezi

Original Starbucks - 1971'de Pike Market'te açılan ilk Starbucks merkezi

Pike Place Market - Merkezde bulunan alışveriş merkezi

NewCastle Golf Club - Washington Gol ve Seattle manzarasına karşı golf oynanabilecek bir tesis

 

Seattle’da Yurt Dışı Eğitimi

  • Kaplan International Seattle
  • EF International Language Center
  • Seattle Univercity