Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Akreditasyonlarımız

kaplan internationalsprachcaffe


 

ÜNLÜLERİN ŞEHRİ: LOS ANGELES

“Melekler” anlamına gelen Los Angeles’in resmi adı City of Los Angeles (Los Angeles Şehri)’tır. Adı, L.A. olarak kısaltılan şehir, Amerika Birleşik Devletleri'nde Kaliforniya eyaletinin en kalabalık yerleşim yeridir. Los Angeles'in nüfusu 2010 itibarıyla 3.792,621 kişidir. Şehir sınırlarına göre yüzölçümü 1,215 kilometredir. Coğrafi olarak Büyük Okyanus'un doğu kıyısında, güney Kaliforniya'da konumlanmıştır.

Şehir daha büyük olan 12.828,837 kişi nüfuslu Los Angeles-Long Beach-Santa ana metropoliten istatistiksel bölgesi ile 18 milyon kişiyi aşan nüfusa sahip Büyük Los Angeles Bölgesi'nin merkezinde yer alır. Los Angeles, tüm dünyanın en büyük metropoliten bölgelerinden birinde (ABD'de ikinci büyük metropoliten bölge) bulunur.

Los Angeles, Kaliforniya eyaletinin Los Angeles County'sinin merkezidir. Bu county ABD kontluklarının en kalabalık ve en yüksek etnik çeşitliliğine sahip olanıdır.

Los Angeles Tarihçesi ve gelişimi 

Los Angeles 4 Nisan 1850 tarihinde Kaliforniya'nın bir parçası olmuştur. Şehrin İsmi İspanyolcadan gelmektedir ve “Melekler Şehri” manasını taşımaktadır. Nüfusu 1876 yıllarına kadar on bin dolaylarında olan Los Angeles, petrol yataklarının keşfedilmesi, Kaliforniya’nın kuzeylerinde altın madenlerinin bulunması ve doğal güzelliği açısından birçok yerleşimcinin ilgisini çekti. 1920'li yıllarda ise sanat ve eğlencenin tüm ülke genelinde öncüsü olmaya başladı. New York'un klasik Broadway'ine karşı Hollywood sineması, ilerleyen yıllarda hızla gelişti ve güçlendi. Günümüzde Broadway'in büyük bir geliri Hollywood'dan gelmektedir.

Los Angeles metropol alanı; Los Angeles, San Bernardino, Riverside, Ventura ve Orange vilayetlerini ve 16 milyonun üzerinde değişik etnik ve ekonomik geçmişe sahip insanı barındırmaktadır. Los Angeles'ın büyümesiyle komşusu olarak gelişen şehirler de vardır. Los Angeles diye bilinen alan, aslında 88 tane küçük şehrin oluşturduğu bölgedir.

Venice Beach, Marina del Rey, Beverly Hills, Santa Monica ve Hollywood gibi dünyaca meşhur şehirleri de barındıran Los Angeles'ın içinde bulunduğu Kaliforniya'nın eski valisi de ünlü film yıldızı Arnold Schwarzenegger'dir.

Los Angeles ABD’nin en dinamik metropollerindendir. Hollywood sinema film endüstrisine, Anaheim'de Disneyland'a ev sahipliği yapmaktadır. ABD'nin en eski film ve sinema okulu bu şehirdedir. Medya ve ilgi çeşitliliği nedeniyle spor ve kültürel aktivitelerde iç içedir. New York’tan sonraki ikinci büyük VHF medya marketine sahiptir. Artistler, yazarlar ve yapımcılar ya da ünlü sanatçıların en fazla bu şehirde bulunması nedeniyle  "Kreatif Başkent" olarak da adlandırılır.

Şehri, NBA'de Los Angeles Lakers ve Los Angeles Clippers, WNBA'de Los Angeles Sparks, futbolda ise Los Angeles Galaxy temsil eder. 

 

Los Angeles’teki Yurt Dışı Okulları

  • EC - English Language Center
  • Embassy CES
  • Kaplan International College
  • Kings Colleges
  • University of California LA
  • FLS International
  • Mentor Language Institute