Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Blog

Akreditasyonlarımız

04 Mar

Yurtdışı eğitim bursu

Yurtdışında okumak düşündüğünüzden biraz daha pahalı olabilir. Fakat bu, yurtdışında eğitim alamayacağınız anlamına da gelmiyor. Eğitiminizi finanse etmenin yollarından biri de maliyetlerinizin bir kısmını ödeyebilecek burs başvurusunda bulunmaktır. Yurtdışı eğitim bursu için aşağıdaki seçeneklerden birisi sizin için uygun olabilir:

 

• Doktora öğrencileri:

Eğer yurtdışında doktora yapacaksanız, yurtdışı eğitim bursu şansına sahipsiniz demektir.  Yurtdışındaki bazı üniversiteler akademik kariyerinize ya da araştırmalarınıza destek olabilir. Bununla birlikte birçok firma ilgisini çeken teknik ya da bilimsel konulardaki doktora araştırmalarına katkı sağlıyor. Böylece burs başvurusu alanınızı genişletebilirsiniz.

 

• Yüksek lisans öğrencileri:

Başarılı bir yüksek lisans öğrencisiyseniz eğer üniversitenizde bir profesör veya idari ekibe asistanlık yapabilirsiniz. Bu genellikle ücretsiz öğrenim karşılığında haftada yaklaşık 10 saat çalışmanız gerektiği anlamına geliyor. Eğer şanslıysanız bazı üniversiteler geçim masraflarınızı karşılayabilir hatta bazıları bir çalışan olarak maaş ödemesi dahi yapabilir.

 

 

• Akademisyenler:

Başarılı bir akademik geçmişe sahip öğrencilerin burs almak için daha çok şansı var, özellikle de giriş sınavlarında iyi puan alırsanız.

 

• Özel yetenekli öğrenciler:

Özellikle ABD'deki birçok üniversite, spor, müzik veya benzeri konularda yetenekli öğrencilere burs veriyor. Böylece bu öğrenciler üniversitenin ekibini güçlendiriyor.

 

• Gelir düzeyi düşük öğrenciler:

Bursların ortak kriterlerinden biri de öğrencinin ve ailesinin ekonomik durumudur. Birçok burs gelir düzeyi düşük öğrencilerin iyi bir eğitim almasına yardımcı olmayı hedeflemektedir.

Harvard gibi birçok yüksek dereceli okul, sabit miktarlardaki bütçenize cömert finansal yardım programlarına sahiptir. Eğer ekonomik olarak ailenizden hiçbir destek alamıyorsanız neredeyse tüm öğrenim ücretiniz de karşılanabilir. Fakat bu tür bursları almak ve okula kabul edilmek pek de kolay değildir. Başarılı bir eğitim kıstası oldukça önemlidir.

 

 

Yukarıda sıraladığımız kıstaslar size uygun olmayabilir. Yine de umutsuzluğa kapılmayın. Dünyanın pek çok ülkesinde yurtdışı eğitim bursu var ve siz de bu burslardan birini kazanabilirsiniz. Ancak lisans seviyesinde, yaşam masraflarınızı da karşılayan tam bir burs almanın çok zor olduğunun farkında olmalısınız. Bu nedenle yurtdışında eğitim aldığınız sürece bir miktar paraya ihtiyacınız olacak.

 

Bridge Yurtdışı Eğitim danışmanları ile görüşerek, yurtdışı eğitim bursu hakkında bilgi alabilir ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.