Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Blog

Akreditasyonlarımız

20 Şub

Amerika dil okulları

ABD'de İngilizce öğrenmenin pek çok farklı avantajı var. Bununla birlikte Amerika dil okulları ile eğitiminizi devam ettirmenin yararları, öğrenme amacınız ve deneyiminden ne elde etmek istediğinize bağlı olarak değişiyor. Amerika ana dili İngilizce konuşulan bir ülkedir ve bu da yabancı dilinizi en iyi şekilde geliştirebileceğiniz yer anlamına gelmektedir. Amerika Birleşik Devletleri, yalnızca anadili İngilizce konuşan bir millet değildir. İngilizce konuşan altı büyük ülkeden biridir. Bu altı ülke, İngilizce için küresel standardı belirler. Amerikan ve İngiliz İngilizcesi, dünya çapında İngilizce dilinin en çok konuşulan ve kabul edilen formlarıdır.

 

Multiculturalism

Amerika, pek çok farklı ulusun bir arada yaşadığı oldukça kozmopolit bir ülke... New York, Chicago ve Los Angeles gibi büyük şehirlerde yerli halkın yanı sıra dünyanın birçok ülkesinden binlerce insanı aynı ülkenin topraklarında yaşamaktadır. Küçük şehirler de bu çokkültürlülükten payına düşeni almaktadır ki bu da, dil eğitiminizin yanı sıra farklı kültürlerle bir arada olacağınız anlamına gelmektedir. Böylece çok kültürlü bir eğitime de maruz kalacaksınız. Ve tabii yeni dostluklar kurup, farklı yemek kültürlerinin tadınız çıkarmak da ayrıca keyifli olacaktır. Bu özelliklerinin yanı sıra Amerika, küresel iş bağlantıları kurma şansı yüksek bir platformdur. Uluslararası bir şirketle kuracağız bağ, iyi bir iş kariyeri başlangıcıyla birlikte İngilizcenizin de mükemmel olmasını sağlayacaktır.

Büyük bir ülke hakkında konuştuğumuzu unutmayın; Amerika’da çok sayıda İngilizce programı ve kursu vardır. Aşağıdaki liste kesinlikle İngilizce öğrenim programlarının tam listesi değil, ancak yine de fikir sahibi olmanıza yardımcı olabilir.

Liseyi çoktan bitirdiyseniz veya devam ediyorsanız, bir ABD üniversitesinde İngilizce eğitimi en iyi seçeneklerden biri olmalıdır.

Üniversite düzeyinde İngilizce eğitimine gelince; iki ana seçeneğiniz vardır. Intensive English Programs (IEP'ler) veya English Language Transition Programs (ELT'ler).

Peki, bir IEP ve bir ELT programı arasındaki fark nedir? Çalışmanın kalitesi açısından, farklılıklar oldukça küçüktür. Ancak, IEP'lerin ve ELT'lerin yapılandırılmasında bazı farklılıklar vardır.

 

IEPs vs. ELTs

IEP'ler haftada ortalama olarak daha fazla çalışma saatleri sunar. Ancak, bu sadece genel bir kuraldır. Aslında, neredeyse tamamen aynı İngilizce kurslarını ve çalışma programlarını sunan birçok IEP ve ELT bulabilirsiniz.

Asıl fark, İngiliz Dili Geçiş Programlarının ev sahibi üniversitede düzenli diploma çalışmalarına geçmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmasıdır. Bir ELT'ye kaydolursanız, İngilizceniz ABD üniversite eğitimi için yeterince iyi olduğunda Amerika'da 4 yıllık bir programa geçmeniz beklenir.

Bunun aksine, IEP'lerde, İngilizceye hakim olmak asıl amaçtır ve sadece Amerikan derecesine ulaşmak için atılacak ilk adım değildir. Bu yüzden Amerika'da kısa süreli eğitim görmek isteyen İngilizce öğrencileri için daha iyi bir seçenektir.

 

 

ABD'de bir üniversite İngilizce çalışma programını nasıl bulabilirsiniz?

Hem IEP'ler hem de ELT'ler Amerika'da giderek daha yaygın hale geliyor. Çoğu üniversitede bu programlar var. Ancak bu programlar farklı kampüslerde farklı olabiliyor. Her okulun kendi program yapısı ve kabul şartları vardır.

Harvard’ın ELT programı, örneğin yalnızca lisansüstü öğrenciler için geçerlidir. (Bu Harvard'ın, yüksek lisans veya doktora derecesi alan öğrenciler için yalnızca İngilizce eğitimi sunacağı anlamına gelir.)

Benzer şekilde, the University of Southern California  yalnızca yüksek lisans öğrencileri için bir ELT programı sunmaktadır. Ancak, the University of Illinois at Chicago hem yüksek lisans öğrencileri hem de diğerleri için ayrı bir IEP programına sahiptir.

USC gibi Chicago'daki Illinois Üniversitesi de aynı İngilizce öğrenme programında IEP ve ELT seçenekleri sunar. Ancak, USC veya Harvard'ın aksine, Chicago tüm öğrencileri İngilizce programlarına kabul eder. Sadece öğrencilere özel İngilizce dersleri yoktur.

Birçok farklı kampüste pek çok seçenek vardır. Sizin için uygun bir üniversite İngilizce programı bulmak için, sizi ilgilendiren okulların üniversite web sitelerinde arama yapabilir ve mevcut seçenekleri görüşmek üzere Bridge Yurtdışı Eğitim’in danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz.

 

Dil Akademileri: Amerika'da İngilizce Öğrenmenin Başka Bir Yolu

İngilizce dil akademileri, yalnızca İngilizce öğreten özel okullardır. Bu tür okullar, üniversite kampüsünde İngilizce öğrenmek için popüler bir alternatiftir. Dil akademileri daha büyük ABD şehirlerinde bulunma eğilimindedir.

 

 

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yerel ve bölgesel İngilizce akademileri

İngilizce okullarından birkaç örnek, Minneapolis'teki GLI English Academy, San Francisco'daki Golden Gate Language Schools, Austin, Teksas'taki the TIEP English school  ve Denver'daki Colorado School of English olabilir.

Ama gerçekten, hemen hemen her büyük Amerikan şehrinde İngilizce akademilerini bulabilirsiniz.

Amerikan İngilizcesi okullarının resmi bir rehberi yoktur. Ancak, birçok farklı web sitesi seçeneklerinizi araştırmanıza yardımcı olabilir. EnglishInUSA, ESLBase ve ESL Rehberi gibi web sitelerindeki okul listelerini inceleyebilirsiniz.

 

 

İngiliz akademilerinin ulusal ağları

Henüz nerede İngilizce öğrenmek istediğinden emin değil misiniz? Sorun değil. Yerel olarak arama yapmanız gerekmez.

Genellikle, Amerikan İngilizce akademileri, ulusal okul zincirleriyle bağlanır. Bu durumda, bir akademinin ulusal ofisi aracılığıyla okumak için başvurabilirsiniz. Ardından, İngilizce öğrenmek istediğiniz şehri seçebilirsiniz.

Yine, web aramaları ve web dizinleri bu ulusal İngilizce zincirlerini bulmanıza yardımcı olabilir. Ancak, arama yapmadan önce bilmeniz gereken bazı Amerika çapında İngilizce okul ağları da var.

Kaplan, ABD'deki en büyük ve en köklü İngilizce dil okulları ağlarından birini işletiyor. ELS, Amerikan İngilizcesi okullarında başka bir büyük isimdir. LCI da incelemeye değer ve Bridge English de öyle. Ve aslında bu ulusal zincirlerin çoğu, daha büyük uluslararası okul zincirlerinin bir parçasıdır.