Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Blog

Akreditasyonlarımız

11 Şub

Amerika eğitim bursları

Amerika Birleşik Devletleri; University, College, Institute, Institute of Technology ya da School olmak üzere 4.500’den fazla okula ev sahipliği yapmaktadır. Bu okulların akademik programlarını başarıyla tamamladığınızda lisans, yüksek lisans veya doktora derecelerinizi alabilirsiniz. Bununla birlikte iki yıllık yüksek okulları -Community College ya da Junior College- bitirdiğinizde ön lisans diploması ile mezun olabilir veya üniversiteye yatay geçişle devam edebilirsiniz. Amerika eğitim bursları ise yurtdışından gelen pek çok öğrencinin eğitim hayatını sürdürmesini sağlamaktadır. Ancak bu burslardan yararlanmak için bazı şartları yerine getirmeniz gerekmektedir.

 

 

İngilizce bilgi düzeyi

Amerika eğitim bursları olanağından yararlanarak yüksek bir okulla devam etmek için ilk şartlardan biri de iyi derecede İngilizce bilmektir. Dersleri anlayacak kadar iyi İngilizce bilmeyen bir öğrencinin herhangi bir akademik programa katılabilmesi pek de mümkün değildir. Bu durumda İngilizcenizi geliştirmek için Amerika’da bir dil okulunda okuyabilir ve dil düzeyinizin gelişmesinin ardından akademik bir programa geçiş yapabilirsiniz. İngilizce düzeyinizi TOEFLveya IELTS  testlerinden biriyle ölçebilirsiniz.

 

 

Akademik durum

Yurtdışında üniversite ya da yüksek okula kabul edilebilmek için başarılı bir öğrenim geçmişine sahip olmak da diğer şartlardan biridir. Bununla birlikte not ortalaması düşük olan öğrencileri kabul eden okullar da vardır.

 

 

Bilgi ve yetenek testi

Aşağıdaki testler de üniversitelere giriş için önem taşımaktadır:

 

 

-Test of English as a Foreign Language (TOEFL) veya International English Language Testing System 

(IELTS) Ana dili İngilizce olmayan yabancı öğrencilerden istenen İngilizce testleri.

-Scholastic Assesment Test (SAT) veya American College Testing (ACT): Lisans (üniversite) öğrenimi için başvuranlardan istenen genel bilgi ve yetenek testleri.

-Graduate Record Examinations (GRE):  Yüksek lisans veya doktora için başvuranlardan istenen genel bilgi ve yetenek testi.

-Graduate Management Admission Test (GMAT):  İşletme ve İş İdaresi dallarında yüksek lisans ve doktoraya kabul için istenen genel bilgi ve yetenek testi.

 

Referans mektupları da yurtdışındaki üniversiteler için önemli bir kıstastır.

 

 

Amerika’da burs imkânları

Amerika’da burs imkânlarından yararlanmak için yukarıda söz edildiği gibi yüksek bir genel akademik not ortalamasının tutturulması, İngilizcenin ve referansların çok iyi olması, girişte şart koşulan sınavlarda iyi puanlar alınması gibi önemli durumlar söz konusudur. Bu başarıları gösteren öğrenciler, yurtdışındaki üniversitelere başvururken burs da talep edebilirler. Bununla birlikte yurtdışından gelen öğrencilere ayrılan bursların büyük çoğunluğunu okul ücreti ya da bunun bir bölümünü karşılamaktadır.

 

Üstün başarılı lise öğrencilerinin çok iyi derecede İngilizce bilmeleri, testlerden en üst düzeyde puan tutturmaları ve kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerini de belgelemeleri durumunda yabancı öğrencilere burs veren okullardan gerçek anlamda maddi destek sağlamaları mümkündür.  Yüksek lisans ve doktora düzeyindeki yabancı öğrencilerin yukarıda sayılan nitelikleri yerine getirmeleri durumunda, burs alma şansı, lisans düzeyindeki öğrencilere göre daha fazladır. 

 

 

Amerika eğitim bursları için de en az 3 okula kesin başvuru yapılmalıdır. Burslar için son başvuru tarihleri, bursa başvurduğunuz ders yılından önceki Ocak, Şubat ya da Mart ayları olmalıdır.