Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Blog

Akreditasyonlarımız

07 Şub

Amerika eğitim bursu

 

Yurt dışı eğitimi, meslek ve iş kariyerinizi üst düzeye taşınmak için müthiş bir alandır. Yüksek eğitim tercihiniz hangi alanda olursa olsun başta yabancı dil olmak üzere, yurt dışında bulunmak ve kendinizi geliştirmek size yepyeni ufuklar açacaktır. Bununla birlikte yurt dışı eğitiminin çok da ucuz olduğu söylenemez. Ancak bu hayallerinizi gerçekleştiremeyeceğiniz anlamına da gelmiyor, çünkü Amerika eğitimi bursu açısından düşündüğünüzden çok daha fazla fırsata sahip! Amerika’daki pek çok dört yıllık üniversitede lisans eğitimi alan öğrencilerin neredeyse yüzde seksen beşi Amerika eğitim bursu yardımlarıyla okullarına devam ediyor.

Amerika eğitim bursu lisans, yüksek lisans, doktora ve doktora sonrası gibi pek çok farklı disiplinlerde ve programlarda veriliyor. Bu da, Amerika’da bir üniversiteden kabul aldıktan sonra eğitiminize en az bir yılı boyunca destek sağlayacak farklı burslara ulaşmanızın mümkün olduğu anlamına geliyor ki neredeyse bütün üniversiteler uluslararası öğrencilerden gelen başvurulara açık olan burs programlarına sahipler. Fulbright Komisyonuna göre, 600'den fazla Amerikan üniversitesi yurtdışından gelen öğrencilere 20.000 $ veya üzerinde burs desteği sunuyor. Bu burslar genellikle akademik hak, finansal ihtiyaç veya ders dışı katkı şeklinde değerlendiriliyor.

Burs çeşitlerini şöyle sıralamak mümkün:

Üniversite bursları

Amerikan üniversiteleri öğrencilerin özel ihtiyaçlarını karşılayan çok sayıda burs desteği veriyor. Bu destekler arasında konaklama, yaşam masrafları gibi pek çok yardım da yer alıyor. 

Hükümet bursları

Amerikan hükümeti, yurtdışından gelen tüm öğrenciler için Fulbright Yabancı Öğrenci Bursları ya da Hubert Humphrey Bursları gibi sayısız burs seçeneğine sahip...

Özel kurum bursları

Gelişmekte olan ülkelerden gelen ve genellikle kadınlara yönelik, belirli konularda sağlanan finansal yardımlar...

Ülke bazlı burslar

Amerika’daki birçok kolej ve üniversite, gelişmekte olan ülkelerde yaşayan öğrencilere burs desteği sağlıyor.

İhtiyaç bursları

İhtiyaçlara yönelik burslar genellikle öğrencilerin finansal durumuna göre belirleniyor. Amerikan halkına öncelik tanınan bu burslar, bazı üniversiteler ve kolejlerde veriliyor.

Merit Bursları

Yurtdışında eğitim almayı düşünen başarılı ve üstün yetenekli öğrencilere sunuluyor.

 

 

Fulbright Yabancı Öğrenci Programı:  

Fulbright Bursları, bir yıl veya daha uzun süre lisans öğrencilerine, genç profesyonellere ve sanatçılara sağlanan finansal yardımları kapsıyor. Özellikle öğretim üyeleri ve araştırmacılar için sunulan Fulbright Akademik Araştırma Bursları ve doktora sonrası araştırma bursları tüm dünyada en önemli burslardan birkaçı..