Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Blog

Akreditasyonlarımız

30 Eki

Özgeçmişinize yurtdışı eğitiminizi en iyi nasıl ekleyebilirsiniz?

Şüphesiz yurtdışında okumak, hayatınıza yön verecek en iyi deneyimlerden biri olmaya adaydır. Yabancı dile, kültüre ve sosyal hayata uyum sağlamak ve çevrenizdekilerle pozitif ilişkiler kurmak, bir birey ve öğrenci olarak kişisel gelişimize büyük destek olacaktır. Bununla birlikte yurtdışında eğitim görmenin size öncelikli bir özgeçmiş sağlayacağını biliyor musunuz?

Seyahatlerinizde edindiğiniz her deneyim bir yabancı dil dersi kadar önemlidir. O güne kadar hiç kullanmadığınız bir para birimindeki işlemleri başarıyla tamamlamak, toplu taşıma araçlarında şehri gezmek ve okulda ya da sosyal çevrenizde yeni arkadaşlar edinmek eve döndüğünüzde ne kadar çok deneyim kazandığınızı birer kanıtı olacaktır.

Yurtdışında staj, akademik eğitim ya da gönüllü bir programa katılmak için gittiyseniz eğer, bulunduğunuz ülkede kazandığınız yetenekler, özgeçmişinizin pek çok kişi arasında fark edilmesini sağlayacaktır.

Peki, yurtdışı deneyimlerinizi özgeçmişinize nasıl ekleyebilirsiniz? Bu konuya birlikte inceleyelim.

İlk adımda kendinize önemli bir soru sormanız gerekir: Yurtdışındayken neler yaptınız? Bu soruya en doğru cevabı vermek için bir profesyonel gibi yaklaşabilirsiniz. Tabii bu, eğitim aldığınız ders isimlerinin listesinden çok daha ötesindedir. Örneğin sorumluluklarını listelemek, bir öğrenci dahi olsanız, iyi bir başlangıç olacaktır. Peki, bu listedeki dersleri aldığınızda neler öğrendiniz? Zaman yönetimi, problem çözme, insan becerileri ve hedef belirleme, eğitiminiz boyunca almış olabileceğiniz pratik becerilerden bazılarıdır. Ayrıca günlük etkileşimler için hayati önem taşıyan yetenekleri ve nitelikleri de listeleyebilirsiniz.

Yurtdışındaki etkileşimlerinizde güçlü ve zayıf yanları da not edebilirsiniz. Örneğin, okuldaki ilk gün ile şimdiki siz arasındaki farklar da, bu listeyi güçlendirecektir. Okulda ve evinizde geçirdiğiniz 5, 6 ya da 12 ayın size ne gibi etkisi oldu? En güzel anılarınızı inceleyebilir ya da hayal kırıklıklarınızı da gözden geçirebilirsiniz. Peki, zaferleriniz? Güçlü yönlerinizi tanımlamak için kendinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. Yabancı evraklarla dolu geçen o zor günler, iletişim becerileri ve diğer olumlu özellikler olarak hanenize büyük bir artı katacaktır.

Beyin fırtınası yaparken, iş başvurusu yaptığınız yöneticilere bu eğitimi neden aldığınızı açıklamanız gerektiğini de unutmayın. Bu tür görüşmelerde karşınızdakilerin hangi yetenek ve özelliklere uygun bir çalışan aradıklarını bilmek son derece önemlidir. Böyle bir bilgiyi listenize eklemek, yurtdışındaki deneyiminizin size bu beceri ve özellikleri kazandırdığının da bir göstergesi olacaktır.

Şimdi olası bir listeye birlikte göz atalım:

  • connected - arkadaşlar, eğitmenler, komşular
  • managed - kişisel finans, zaman, zamanlama
  • improved - dil becerileri, kültürler arası iletişim
  • navigated - yeni şehirler, takım ilişkileri, yeni durumlar
  • applied - yeni kazanılmış beceriler, yabancı durumlarda tanıdık kavramlar
  • participated - sınıflar, stajlar, kültürel etkinlikler
  • developed - inisiyatif, küresel farkındalık, esneklik

Yurtdışı eğitimi ile edindiğiniz bu tür belirli ayrıntıları listenize eklemek, kendiniz hakkında daha fazla bilgi vermenin, bu becerileri nasıl kazandığınızı anlatmanın ve iş başvurusu yaptığınız pozisyonda başarı elde etmek için gerekenlere sahip olduğunuzu kanıtlamanın en iyi yollarından biridir.