Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Blog

Akreditasyonlarımız

20 Eyl

Çin’de yurtdışı eğitimi için ipuçları

Birçoğumuz Çin yemeklerinin sadece Noodle, kızarmış pirinç ya da Kungpao tavuğundan oluştuğunu sanırız. Belki bu detay bir Çin seyahati ya da iş gezisi için çok önemli olmayabilir ki eğer yolunuz bu Uzakdoğu ülkesine düşüyorsa zaten mutfak kültürünü bir parça biliyor hatta seviyorsunuz demektir. Bu makalede asıl altını çizeceğimiz konu Çin’de yurtdışı eğitimi almayı düşünen öğrenci ya da yetişkinlerdir. (Mutfak ve yemek kültürünün uzun bir eğitim süresi boyunca ne kadar önemli olduğunu hatırlatmamıza gerek var mı?) Bir öğrenci olarak Çin yemeklerine bir parça aşina olsak da muhtemelen damak zevkimizden oldukça farklı olan bu yemekler hakkında çok fazla bilgi sahip değilizdir. (Tabii Çin mutfağı tutkunu değilseniz!) Yurtdışı eğitimi hepinizin bildiği gibi sadece okul, ders kitapları ve arkadaşlardan oluşmaz. İçinde yaşadığımız ülke, şehrin insanları ve yaşam kültürleri de yurtdışı eğitiminin büyük ve önemli bir parçasını oluşturur. Eğer hedef diliniz Çince ise ve yurtdışı eğitiminizi Çin’in herhangi bir bölgesinde almaya karar verdiyseniz, bu büyük ülkenin köklü kültürel birikimini de öğrenir, hatta birebir yaşarsınız. Tıpkı Çin yemeklerini tatmak, pişirmek ve belki de tutkunu olmak gibi!

Yurtdışı eğitimi için Çin’e gittiğinizde bu ülkenin yemeklerinin birçok çeşitten oluştuğunu görmek hoş bir sürpriz olacaktır. Örneğin sadece Şanghay’da, bu şehre ait bir Şanghay Mutfağı vardır. Bölgelere göre oluşan mutfak kültürleri düşünüldüğünde, bir öğrenci olarak kaç çeşit yemeği ya da yiyeceği tadacağınızı hayal edebiliyor musunuz? (Böylece Çincenin yanı sıra İngilizce başta olmak üzere birkaç yabancı dile ve bin bir çeşit lezzete aşina olacaksınız!)

Şimdi yurtdışı eğitimini Çin’de yapmak isteyenler için mutfak kültürlerine birlikte göz atalım:

                                                                                                                                                                                                                                    

Bölgelere Göre Çin Mutfağı

Çin, yurtdışındaki eğitiminiz boyunca keşfedemeyeceğiniz kadar büyük bir ülkedir. Ama üzülmeyin! Uzakdoğu’nun bu ilginç ülkesini bir parça da olsa keşfetmek için bir yol var: Mutfak kültürlerini öğrenmek! Eğer her yere gidemiyorsanız, okul tatillerindeki kısa seyahatlerinizde gezip dolaştığınız bölgelerin yemeklerini inceleyebilir ve tadabilirsiniz. Çin’deki dört ana bölgenin her biri -Kuzey, Doğu, Güneybatı ve Batı- bu ülkedeki yaşamın ne kadar çeşitli olabileceğini gösteren farklı lezzetlere ve menülere sahiptir.

Kuzey Çin

Kuzey Çin, kışları çok soğuk ve sert geçer. Bu da erişte, pilav, köfte, Çin krepi ya da buğulanmış çöreklerin ve diğerlerinin daha yüksek karbonhidrata sahip olması anlamına gelir.

Doğu Çin

Doğu Çin mutfağı, daha tatlı menülere sahip olan Şangay ve Hangzhou mutfaklarından etkilenmiştir. Bu mutfak, yemeklerine tatlılık katmak için şeker, şarap ve sirke kullanır. Deniz ürünleri de bu bölgede daha bol miktarda bulunur.

Güneybatı Çin'de Yemek

Muhtemelen Çin'in güneybatısındaki en popüler yemek kültürü Siçuan Mutfağıdır. Bu aynı zamanda yurtdışında bulabileceğiniz yaygın bir Çin yemeği türüdür. Yemeklerde kullanılan baharatların bazıları -karabiber, anason ve kimyon- size tanıdık gelebilir.

Batı Çin

Batı Çin’de özellikle et ve kimyon popülerdir. Koyun ve sığır eti gibi ağır gıdaların bulunduğu Xinjiang ve Tibet'i kapsar. Bu alan aynı zamanda oldukça lezzetli ekmek yemeklerine sahiptir. Bu bölgedeki yiyecekler Çin tavasında kızartılmış yemeklerden oldukça farklıdır ve manzaranın güzelliğinin yanı sıra etnik kültür, Çin'de hiç olmadığınız kadar mutlu hissetmenizi sağlar.