Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Bilgi İstek Formu

Blog

14 Eyl

Yurt dışında Fransızca eğitimi

İlköğretim ve lise yıllarınızda Fransızca eğitimi almış olabilir hatta üniversitede okuduğunuz bölüme ek olarak dil eğitiminizi de sürdürmüş olabilirsiniz. (Bu da Fransızcanız epey ilerlemiş, gramer başta olmak üzere dili en iyi şekilde öğrenmiş olmanız anlamına gelmektedir.) Fakat bir iş gezisi ya da seyahat için Fransa’ya gittiniz ve başınıza inanılmaz bir olay geldi: Bir sandviç siparişi dahi veremediniz! Hatta büfede, tezgâhın arkasında hızla Fransızca konuşan kadının söylediği tek bir kelimeyi dahi anlamadınız… (Bu korkunç olmalı!) Evet! Bu durum hiç de abartı değildir ve sizin gibi pek çok Fransızca eğitimi alan kişinin başına gelebilir. Peki, ama neden? Bunca yıllık Fransızca eğitimini boşuna mı aldınız? Bu makalede bu konu hakkında tartışacağız.

Yurt dışında Fransızca eğitimi

Fransa’da yurtdışı eğitimi yalnızca akademik ya da profesyonel hayatınızda kullandığınız dilin gelişmesini sağlamaz. Bu eğitimin en önemli faydası, sosyal bir ortamında içinde bulunmanız ve sürekli olarak Fransızcaya maruz kalmanızdır. Bu nedenle Fransızcayı öğrenmenizde gerçekten yardımcı olan ders kitaplarınız ise, pratiğinizi en üst düzeye çıkaran da sokaktaki dilidir. Tezgâhtar kadın, sadece nefis bir sandviç sunmakla kalmayacak aynı zamanda telaffuzunuza ciddi bir katkıda bulunacaktır.

Dünya çapında yaklaşık 29 ülkenin resmi dili olan Fransızcayı, ana dili olanlardan öğrenmek harika bir deneyim olabilir. Bu ülkeler sadece yerel Francophone'larla etkileşim deneyimi sunmakla kalmaz, aynı zamanda Fransızca öğrenenlere kültürel katkılarda da bulunurlar. Eğer bu Frankofon ülkelerinden birinde uzun bir süre kalmak istiyorsanız, Fransızca akıcılığınızı test eden ve genellikle ana dili olmayanların, özellikle iş ararken geçmesi gereken DALF / DELF sınavına girebilirsiniz.

Fransızca eğitimini en iyi hangi ülkelerde alabilirsiniz?

 

Kanada

Kanada'daki Fransızca konuşanlar ağırlıklı olarak “Kanada'nın Paris'i” olarak anılan Montreal ile kültürel ve ekonomik olarak gelişmiş Doğu Ontario ve Quebec'de yaşamaktadır. Fransızca, Kanada'nın resmi dillerinden biridir ve Quebec'te konuşulan başlıca dildir. Montreal'de ve Quebec'in geri kalanında bazı Fransızca dil eğitimi programları vardır; Université de Montréal, Sorbonne’dan sonra dünya çapında ikinci en büyük Francophone üniversitesidir. Kanada, Fransızca eğitimine başlamak için daha çekici görünebilir, çünkü hem İngilizce hem de Fransızca ile iki dilli insanlar bulmak çok kolay olsa da, bu, tam bir sürükleyici deneyimi daha zor hale getirebilir.

Fransa

Genellikle okullarda öğretilen Fransızca, özellikle Paris'teki Fransızcaya benzer. Dilbilgisi yapıları ve zorlu telaffuz ile genellikle daha resmi bir dildir. Paris, Académie Française'nin evidir.

Fransız başkentinin ötesindeki çeşitli bölgelerde farklı aksanlar vardır: kuzeyde, daha fazla Belçika etkisi, güneyde daha çok bir twang ve kuzeybatı da Breton etkisi görülür. Fransa'daki büyük şehirlerin çoğunda, İngilizce konuşan ve anadili ile pratik yapmayı seven Fransızlarla karşılaşmak gittikçe sıklaşmaktadır. Bu durum, Fransızca öğrenmek için zorlayıcı olabilir.

Daha az insanın İngilizce konuştuğu küçük kasabalar, Fransızca eğitimi için daha iyidir, çünkü yerel halk, dil öğrenceilerine telaffuz konusunda yardımcı olmayı sever. Ancak, birçok Fransız, ana dili İngilizce olan kişilerle çalışmak istediği için, dil ortaklıkları ve değişimler yaygındır ve bu, Fransız işverenlerle tanışmak için harika bir yoldur.

Haiti

Haiti nüfusunun yarısından daha azı Fransızca konuşmaktadır ve çoğu, 18. yüzyılda Fransızların Afrika etkisi altında olan Creole lehçesini kullanır. Standart Fransızca, daha resmi ortamlarda öğretilir ve daha az yaygın olmasına rağmen, genellikle resmi alanlarda geçerlidir.

Haiti, daha tropikal bir yer arayan ya da yurtdışında gönüllü birtakım organizasyonlar yer almak isteyenler için ideal bir yer olabilir.

Karayipler'de bulunan Haiti, başkentte, Port-au-Prince'de veya kıyı şeridi boyunca yaşayan nüfusun büyük çoğunluğu ile büyük ölçüde kırsal bir ülkedir.

Port-au-Prince'de çeşitli üniversiteler birçok yurtdışı eğitim fırsatı sunmaktadır.

 

 

Fransa’da yurt dışı eğitimi hakkında detaylı bilgi için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

http://www.bridgeyurtdisiegitim.com/yurtdisi-egitim/fransa-dil-okullari.html