Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Bilgi İstek Formu

Blog

03 Eyl

"Host family” ile birlikte yaşamak için öneriler

Yurt dışında İngilizce ya da diğer dillerde eğitim alırken yabancı bir aile ile yaşamak, birçok faydası olan harika bir deneyimdir. Eğer siz de yurt dışında eğitiminizi sürdürürken ev sahibi bir ailenin yanında misafir olmayı düşünüyorsanız aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Yurt dışında eğitim programı öncesinde...  

 

Yurt dışında eğitiminiz boyunca misafir olacağınız ev sahibini bulmak için bazı başvuruları yapmanız gerekiyor. Bu bölümdeki ipuçları, uygulama sürecinizin daha sorunsuz ilerlemesine yardımcı olacak, siz ve ev sahibi aileniz arasında daha uyumlu bir sürecin oluşmasını sağlayacaktır.

1.Başvurunuzda bütün soruları dürüstçe cevaplayın

Ev sahibi bir aile için başvuruda bulunduğunuzda tercihlerinizi veya arzularınızı en aza indirmek isteyebilirsiniz. Bu, başvurunuzu daha başarılı veya daha cazip hale getirecektir. Fakat uzun vadede, başvurunuza olumlu bir cevap almak için verdiğiniz cevaplar, sorun olmaya başlayabilir. Ev sahibi ailenizle görüştüğünüzde, düşündüğünüz kadar çok ortak noktanız olmadığını fark edebilirsiniz. Bu nedenle yaşam tarzınız ve alışkanlıklarınızla ilgili anketleri doldururken tercihlerinizde daha gerçekçi olmaya dikkat etmelisiniz.

Başvuru formu ve dâhil olduğunuz program, birlikte yaşarken mutlu ve uyumlu olabileceğiniz bir aileyi bulmanız için hazırlanmıştır. Dolayısıyla bilgiler doğru aile ile eşleştirilmeniz için kullanılacaktır. Bu nedenle kendiniz hakkında bilgi verirken mümkün olduğunca dürüst olmalısınız. Herhangi bir soruda takılırsanız, sizi iyi tanıyan bir arkadaşınız ya da aile üyelerinizden destek almaktan çekinmeyin.

2.Misafiri olacağınız ailenin yaşam kültürü hakkında bilgi edinin

Seyahatinizden önce ne kadar hazırlıklı olursanız olun, mutlaka bir kültür şokuyla karşı karşıya kalacaksınız. Fakat eğitiminiz boyunca birlikte yaşayacağınız ailenin yaşam kültürü hakkında biraz bilgi sahibi olmak, bazı iletişim sorunlarını azaltmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, daha önce yapacağınız küçük bir araştırma, ailenizle aranızda yaşanacak herhangi bir olumsuz iletişimin oluşmasını engelleyebilir.  

3. Ev sahibi ailenizin dilindeki temek ifadeleri öğrenin

Bu ipucu da daha rahat ve iyi bir iletişim kurmanız için oldukça önemlidir. Muhtemelen yerel dili bilmiyorsunuz. (Zaten yurt dışında olmanızın nedeni de dil öğrenmek!) Yine de aile ortamında kullanabileceğiniz birkaç anahtar kelimeyi öğrenmeniz de fayda vardır. Yeni tanıştığınız ve muhtemelen eğitimizin sonuna kadar aynı evi paylaşacağınız aileye kendi dillerinde “Merhaba!” ya da “Tanıştığımıza memnun oldum,” demek, harika bir ilk izlenim yaratacaktır. Ayrıca ev ortamındaki bu tür nazik iletişimler, misafiri olduğunuzun insanların kültürlerini öğrenmek için istekli olduğunuz da açığa çıkartacaktır ki, bu da aile büyüklerini son derece mutlu edecektir.