Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Bilgi İstek Formu

Blog

31 Ağu

Yurt dışında hem sınıfta hem sokakta öğrenin!

Belki Facebook’ta eski ve uzun zamandır görüşmediğiniz bir kuzeninize rastladınız ya da orijinal dilinde bir kitap okumak istiyorsunuz; belki yurt dışında eğitim almaya karar verdiniz ya da okyanusun öbür tarafına doğru seyahat planları yapıyorsunuz. Nedeni ne olursa olsun, yeni bir dil öğrenmeye karar vermek, dünya vatandaşı olma yolunda atılan heyecan verici bir adımdır.

Bir ya da iki dili konuşmak, daha iyi bir iletişimci olmanıza, başkalarıyla bağlantı kurmanıza ve hatta daha fazla iş ve kazanç elde etmenize yardımcı olur. Ama asıl mesele bu hedefe -bir ya da iki yabancı dil konuşmak- nasıl ulaşacağınızdır. Bunun için en iyi yöntemin hangisi olduğunu bilmek biraz zor olabilir. Bugünlerde pek çok uzman “sokakta öğrenmek” ya da “dile yoğun bir şekilde maruz kalmaktan” söz ediyor. Peki, bunlar tam olarak ne anlama geliyor?

Yurt dışında dil okulu veya sınıfta dil öğrenmek ile sokakta dil öğrenmek ve ikisi arasındaki fark nedir?

Yurt dışında eğitim kararı almak, her şeyden önce yeni bir dil öğrenmek için atılmış cesur bir adımdır. Bu kararın ardından şimdi aşağıdaki başlıkları birlikte inceleyelim.

Niçin okulda ya da sınıfta eğitim almalıyız?

Çoğumuz okulda dil öğreniminin, lisede zorunlu dil sınıflarında yaşadığımız “şey” olduğunu düşünürüz. Bir ders kitabını okumak, öğretmenin cümlelerini tekrar etmek ya da Flashcard’ları ezberlemek!

Aslında, okuldaki bu dersler, dil eğitiminin önemli bir parçasıdır. İyi bir dil eğitimi sınıfı, nasıl konuşulacağını (çeviri yapmak yerine) ve iletişim kurmayı (kopyalamak yerine), kelime dağarcığını ve temel grameri öğreten harika bir başlangıçtır.

Eğer yeni bir dil öğrenmek istiyorsanız yurt dışı okul ve sınıf dersleri mutlaka alınması gereken bir eğitimdir. Bir dil sınıfı gibi kontrollü bir ortamda temelleri öğrenmek, sokakta ya da dile maruz kaldığınız bir ortamda sahip olduğunuz dil becerilerini kullanmak için yeterince güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

Niçin dili daha yoğun olduğu bir ortamda öğrenmeliyiz?

Yeni bir dil öğrenirken genellikle bu dile maruz kalma ya da yoğun bir dil ortamı içerisinde bulunma teşvik edilir. Bu durumu, yurt dışı dil eğitimi için İngilizcenin konuşulduğu bir ülkeye gitmek veya seyahat etmek ya da dili her gün kullanmak olarak açıklayabiliriz.

Peki, bu tür bir dil eğitimi yeterli olur mu? Öğrenciler genellikle yeni öğrendikleri her kelimeyi kullanarak -pratik yaparak- öğrenebilirler. Az ya da çok çaba sarf etmek zorundayız, değil mi? Oysa dile maruz kaldığınız bir eğitimde ya da alanda, menüleri ya da broşürleri tercüme edebilir, restoranlarda sipariş verebilir, hatta turistlere rehberlik dahi yapabilirsiniz. Bunların hepsi sizi güçlü bir konuşmacı yapacaktır.

 

Dil sınıfı ya da alanda öğrenmek arasında seçim yapmak gerekir mi?

Hem dil sınıfında hem de sokakta ya da bulunduğunuz çevrede dil öğrenmenin artıları ve eksileri vardır, bu yüzden, aslında doğru olan her ikisinin de birlikte kullanıldığı karma bir eğitimdir. İşte bu nedenle yurt dışında dil eğitimi size çok daha fazla katkıda bulunacak, bir yandan temel eğitiminizi sürdürürken diğer yandan sokaktaki dile hâkim olmanızı sağlayacaktır.