Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Bilgi İstek Formu

Blog

30 Ağu

İspanyolcayı yurt dışında öğrenin

 

 

Muhtemelen hepiniz Şili’ye yapılacak bir gezi hakkında pek çok soruya sahipsiniz. Nasıl gidilir? Gezilecek yerler ya da uğranacak mekânlar nereleridir? En lezzetli yemekler hangileridir? Tüm bunlar ve çok daha fazlası İspanyolca eğitimi için akla gelen ilk sorular arasındadır. Fakat daha da önemlisi elbette hangi okulda ya da kursta eğitim alacağınız ve bunun İspanyolcanızı yeterince geliştirip geliştiremeyeceğidir. Belki de üniversitede ya da çok daha önceleri İspanyolca dersleri aldınız ki bu durumda Şili’de İspanyolca dilbilgisi olmayanlarla kıyaslandığında bir artınız olabilir. Bununla birlikte sokak dilinin İspanyolca  eğitiminize katkısını asla yadsımamak gerekiyor.

İspanyolcanızı tazeleyin!

Yurt dışında İspanyolca kursu profesyonel ya da akademik kariyeriniz için ikinci -ya da birinci yabancı dil olarak- önemli bir konuma sahip olacaktır. Eğitim öncesinde ve sonrasında unutmamanız gereken en önemli nokta pek çok dilin birbirine olan yakınlığı ve birini öğrendiğimizde diğerini öğrenmenin çok daha kolay ve eğlenceli olduğudur. Elbette İspanyolca ya da diğer dilleri öğrenmek için gerekli zamanı ayırmak ve vazgeçmeden yola devam etmek, dil eğitiminde en temel adımdır.

Eğer Amerika’da ya da diğer ülkelerde bir müddet eğitim aldıysanız veya İngilizceniz ortalamaya yakın bir seviyedeyse İspanyolcayı zaten bir parça biliyorsunuz demektir. Yurt dışında herhangi bir ülkede, “Buenos dias”ın nasıl söyleneceğini öğrenmeniz birkaç saatinizi dahi almayacaktır ki yabancı bir ülkede eğitim, -iş gezisi ya da seyahat da olabilir- İspanyolca dilini öğrenmeye başlamanız için büyük bir avantajdır.

İspanyolcanızı nasıl geliştirebilirsiniz?

Hedef dilinizdeki filmler ve çeşitli müzikler, dil öğrenmenize yardımcı olur mu? Evet, kesinlikle! Dilbilimcilerinin “suprasegmentals” dedikleri şey işte budur! Bu terim aşağı yukarı ‘tonlama’ ve ‘dildeki vurgular’dan söz eder ki, bir dili en iyi şekilde konuşmanın yolu da bu iki unsurdan geçmektedir. Siz de İspanyolcanızı geliştirmek için bu yöntemi kullanabilir ve günlük hayatınızda İspanyolca filmler izleyebilir ya da müzikler dinleyebilirsiniz. Hatta radyo bile! Örneğin Şili filmleri ve müzikleri İspanyolcanın farklı şiveleri arasındaki tonlamaları öğrenmenize ciddi anlamda yardımcı olacaktır. Şilili sanatçılar doğrusu harika eserler ortaya çıkartıyorlar: Klasik bir favori Manuel García ve daha yeni bir örnek Nano Stern olabilir. Rock müzikten mi hoşlanıyorsunuz? Öyleyse Matorral'i deneyebilirsiniz. Rap? Bu Tiro de Gracia olabilir. Önemli olan sevdiğiniz Şili müziğini bulmak ve tabii bu şarkılara eşlik etmek. İspanyolca olarak!

Filmler ise dili öğrenmenin yanı sıra İspanya’nın yaşam kültürü hakkında bilgi edinmek için iki yönlü bir fırsattır. “Una Mujer Maravillosa” (A Fantastic Woman) kısa bir süre önce Oscar kazandı ve kesinlikle ilginizi çekebilir ya da bir taksi şoförü hakkında komedi filmi olan Taxi Para 3”, sokak dili hakkında harika bir pratik sunuyor.

Many English Words are Used in Chilean Spanish…

Yurt dışında İspanyolca kursu, İngilizcenizin de neredeyse eşit oranda gelişmesine yardımcı olacaktır. Örneğin Şili İspanyolcasında birçok İngilizce kelime kullanılır. Bununla birlikte bazı kelimelerin farklı ya da benzer anlamları olduğunu da belirtmek gerekiyor. İspanyolcayı öğrenirken Şili lehçesinde kullanılan ve sizin de yakından tanıdığınız “happy hour” ya da “background” ve benzeri ifadelere sıklıkla rastlayabilirsiniz. Birkaç örneğe daha birlikte bakabiliriz: “shopping” için “shopping mall”; “camping” için “campground”; “trekking” için “a hike” gibi… Kelimeler birbirine yakın gibi görünse de birkaç küçük dil bilgisi farkı, gözünüzden kaçmıyor değil mi? Asla zor değil! Aksine her iki dili öğrenirken de oldukça akılda kalıcı ve kolay! İspanyolca eğitiminiz ilerledikçe çok daha eğlenceli örnekler karşılaşacaksınız.

İspanyolca kursu, dünyanın en egzotik dillerinden biri olan İspanyolcayı öğrenmek için ilk ve önemli bir adım olacaktır. Ancak çok daha fazlası için yurt dışında İspanyolca kursu, size ve profesyonel hayatınıza pek çok değerli deneyim ve bilgi katacaktır.