Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Bilgi İstek Formu

Blog

02 Ağu

Yurtdışında İtalyanca kursu eğitimi

Eğer yurtdışında İtalyanca kursu eğitimi almak istiyorsanız, bu kesinlikle büyük bir tutkuyu da beraberinde getirecektir: İtalya’ya olan hayranlık!

Floransa veya Roma'nın antik tarihi ilginizi çekiyor mu? Bu şehirlerin -ve diğerlerinin- sanatı ve mimarisi hakkında daha derinlemesine bilgiler edinmek istiyor musunuz? Belki de İtalyan yemek kültürü, sizin damak zevkiniz ile müthiş bir uyum gösteriyordur. Bununla birlikte ailenizden birileri bir zamanlar İtalya’da yaşamış hatta İtalyan kökenli dahi olabilir. Ve çok daha gerçekçi bir neden arıyorsanız, biraz romantizm size iyi gelebilir: che bello!

Her ne kadar asıl hedefiniz İtalyanca öğrenmek olsa da, İtalya’da eğitim görmenin bir diğer avantajı sanat tarihini oldukça yakın bir açıdan gözleme şansına sahip olmanızdır. Hocalarınızdan birinin dersinde İtalyan Rönesans Sanat Tarihi slaydını izleyebilir, sokağa çıktığınızda harika kırmızı kiremitli çatıları ve dünyanın en büyük kilisesi olarak kabul edilen -Duomo ya da Santa Maria del Fiore olarak da bilinen- Floransa Katedrali’ni seyredebilirsiniz.

İtalyanca konuşmak için gerekçeniz ya da nedenleriniz ne olursa olsun, yurtdışında İtalyanca eğitimi kararını vermeden önce aşağıdaki bazı faktörleri dikkatle değerlendirmelisiniz. İtalyancanızın çok daha iyi gelişmesi için İtalya'da birkaç ay ya da daha uzun bir süre yaşayabilirsiniz ki yeni bir dil öğrenmenin en iyi yöntemlerinden biri de o dile maruz kalmaktır. (Belki de İtalya’dan hiç dönmek istemezsiniz!)

İtalya dışında, akademik çevrelerde veya şirketlerde, İtalyan dili yaygın olarak konuşulmamaktadır. Bu nedenle İtalyanca pratik yapma fırsatınız oldukça azdır ki bu da öğrendiğiniz dilde ilerlemenize engel olacaktır. Bununla birlikte yeterli motivasyonu sağlayamıyorsanız eğer, bir zamanlar bildikleriniz de yavaş yavaş sizden uzaklaşmaya başlayacaktır. Yine de ufak bir ışık var! Dünyanın neresinde olursanız olun, İnternet ortamındaki konuşma gruplarıyla pratiklerinizi artırabilir, İtalyan filmleri izleyebilir ya da farklı türlerdeki kitapları okuyabilirsiniz. En önemlisi ise ana dili İtalyanca olan arkadaşlar edinmenizdir. Bu belki de İtalyanca kursundaki sınıf arkadaşınız hatta öğretmeniniz dahi olabilir. Elbette İtalya’daki okulunuzda sadece İtalyan değil, dünyanın farklı bölgelerinden pek çok arkadaşınız olacaktır ki yurtdışında İtalyanca eğitimi almanın en avantajlı yanlarından biri de budur.

İtalya’da farklı lehçelerle öğrenmek

Şurası bir gerçek ki, İtalyanca farklı bölgesel lehçelere sahip bir dildir. Hatta İtalyanların yarısından fazlası, çeşitli bölgesel lehçeleri kullanır. Bu da, sınıfta öğrendiğiniz İtalyancanın gramer yapısını çok iyi çözümlemeniz gerektiği anlamına gelir. (Lehçeler için ayrı bir gramer yoktur ancak ses ya da telaffuz farklılıklarına hazırlıklı olmalısınız.)

Okuldaki dersler, İtalyanca öğrenmenin ilk adımıdır. Sokağa çıktığınız andan itibaren ise asıl egzersiz alanına girmiş olursunuz. Sabah kahveniz için sipariş verirken, alış veriş yaparken ya da arkadaşlarınızla sinemaya giderken… Ve daha pek çok şey! Tüm bunlar bir rutin haline geldiğinde yaşadığınız şehrin aksanı, okulda öğrendiğiniz İtalyanca ile örtüşmeye başlayacaktır.

You will probably be confused by verb tenses

Hemen her dilde olduğu gibi, İtalyanca da tenselere ve gramer kurallarına sahiptir. Ama hemen panik yapmayın! İyi haber şu ki, bu tenselerin hepsini günlük konuşmada kullanma olasılığınız pek yoktur. Kötü haber ise, İtalyanca kursunun bir parçası olarak zamanların çoğunu öğrenmek zorundasınız. Bununla birlikte Dante, Petrarca ya da Boccaccio gibi klasik İtalyan edebiyatını incelemek istiyorsanız, düzinelerce tense bilgisi edinebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihiniz ki İtalyan dili ve edebiyatı, dünya tarihinde önemli eserlere sahiptir ve geçmişte olduğu gibi günümüzde de başarılı eserler kaleme alınmaya devam edilmektedir.

Rastgele konuşmalarla öğrenmek

İngilizcede “slang” olarak tanımlanan bazı ‘argo’ kelimeler, günlük konuşma dilinde gelişiminize katkıda bulunabilir. İtalyan dilindeki “slang”leri öğrenmek için rastgele konuşmalar işinizi epey kolaylaştıracaktır. Tabii ki, İtalya’da eğitim görmeye başladığınız üçüncü gün bütün kelimeleri ya da gramer yapılarını öğrenmeniz mümkün değil! Bu nedenle karşınızdaki kişinin cümlelerini anlamadığınızda hayal kırıklığı yaşamaya hazır olun! Yine de bir formülü var: Sıklıkla duyduğunuz argo ya da sokak dili kelimelerini not alın ve tekrar edin. Böylece birkaç ders sonra İtalyanca öğretmeninizi şaşırtmanız mümkün olacaktır.

İtalya’da İtalyanca öğrenmenin en temel yolu bu dili olabildiğince ve rastgele kullanmaktır. İlk başlarda zorlansanız da bu yöntem giderek daha hoşunuza gidecek ve arkadaş gruplarınız çoğalacaktır.

İtalyanca öğrenmek sadece bir dil öğrenmek demek değildir. Bu dili diğerlerinden ayıran temel noktalardan biri, yaşayan kültürel bir dil olmasıdır. İtalyanca öğrenmenin yanı sıra, bir yaşam tarzını, üstelik kültürel deneyimleri yaşayarak öğrenirsiniz. Birçok dil okulu, size, İtalyan yaşam tarzını tanıtan kurslar ve aktiviteler sunacaktır ki bu da dili çok daha iyi öğrenmek açısından oldukça harika bir başlangıçtır. Böylece fiilleri ya da gramer kurallarının ezberlemenin yanı sıra -hatta daha ötesinde- kahve siparişinizi -pek çok şeyle birlikte- bir İtalyan gibi vermeyi öğrenirsiniz.