Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Bilgi İstek Formu

Blog

22 Tem

2019’un en popüler yurt dışı eğitim bölgeleri

Hangi ülkede eğitim alacağınıza karar vermek, genellikle yurtdışında eğitim sürecinin en zor kısımlarından biridir. Bu konuda en büyük yardımcımız şüphesiz yurt dışı eğitim danışmanlığı ve tabii sonsuz kaynak sağlayan Internet’tir. Yine de, neredeyse bütün eğitim ve profesyonel kariyerinizi etkileyecek olan bu önemli kararı vermeden önce eğitim danışmanlarına uğramakta ve onların deneyimlerinden yararlanmakta büyük fayda var. Aşağıdaki liste ise rehberlik hizmeti öncesinde size fikir vermesi açısından önem taşıyor. Eğer hangi ülkede eğitim alacağınıza karar vermekte zorlanıyorsanız, bu listedeki ilham verici bölgelere göz atabilirsiniz.

1. The United Kingdom

U.K., dünya çapında en çok tercih edilen yurtdışı destinasyonu olmaya devam ediyor ve ilk sıradaki yerini koruyor. Tabii bunun nedenini anlamak zor değil!

İngilizce konuşulan bir ülkede eğitim almak, başka bir ülkede bulunmanın birçok zorluğunu -konuşulan dil olarak düşünüldüğünde- ortadan kaldırıyor. İngiltere aynı zamanda ziyaret edilecek çok sayıda ünlü simge, tarihi yer ve popüler alanlara sahip turistik bir ülkedir ki bu da tercihlerde önemli bir etki olarak görülüyor.

Bir öğrenci olarak, The United Kingdom’da gezip, görülecek dört eşsiz ülkeniz var; İngiltere, İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler. Londra'nın çok yönlü ve çok kültürlü metropolünü, dersler arasında keşfedebilir ya da denizden şehre, Edinburgh'dan kırsal bölgelere keyifli geziler yapabilirsiniz.

2. China

Daha önce bu listede 5. sırada olan Çin, dünyanın yükselen ekonomik gücünü yansıtıyor ve bu da hızla üst sıralara doğru yükselmesini sağlıyor.

Pek çok öğrenci, uluslararası iş dünyasındaki önemi nedeniyle Çin'in popülerliğine katkıda bulunarak, Mandarin dili eğitimi almayı tercih ediyor. Dünyanın en kalabalık şehri olan Şangay'ın yanı sıra başkent Pekin de, Çin'in en popüler bölgelerinden biri olarak ilgi çekiyor.

İktisadın yanı sıra Çin, öğrencilere, zengin ve çeşitli kültürel tarihsel alanlar da sunuyor. Çin, binlerce yıllık sanat, müzik, edebiyat ve yemek kültürü ile dünyanın en modern şehirlerinden bazılarına ev sahipliği yapıyor. Diyebiliriz ki, bu ülkede 1,3 milyar civarında görülmesi -ve yapılması- bitmek bilmeyen şeyler var!

3. Spain

İspanya'yı listenin başında görmek de şaşırtıcı değil; birçok öğrenci İspanyolca öğreniyor ve İspanya da dünyanın en popüler turistik yerlerinden biri olarak hızla ününe ün katıyor.

İspanya'daki şehirler, kozmopolit kıyı kenti Barselona'dan güneydeki daha geleneksel Seville'ye kadar oldukça çeşitlidir. Bu ülkede eğitim alırken İspanya'nın çok yönlü kültürünü keşfedebilirsiniz -boğa güreşleri ya da Flamenko’nun dışında-. Yemek kültürü ise İspanyol toplumunun en önemli dayanağıdır. Bu nedenle kendinizi İspanya’da bulursanız yüzlerce “tapas” yemeye hazır olun, ancak yemekler arasında bir “siesta” alabileceğiniz konusunda da hiç endişelenmeyin.

4. Italy

Bir başka popüler turistik yer olan İtalya, geçtiğimiz yıllarda listenin ikinci sırasından aşağılara düşmesine rağmen yurtdışında öğrenim gören öğrenciler arasında favori olmaya devam ediyor. Antik Roma uygarlığının kalıntılarına ev sahipliği yapan İtalya, canlı ve modern bir toplumun yanı sıra derin ve entelektüel bir tarih sunuyor.

Yurtdışı eğitimi için en popüler şehirlerarasında Roma ve Floransa’yı ve dünyanın en eski üniversitesine ev sahipliği yapan Bologna'yı ya da modanın merkezi Milano'yu unutmayın!

5. France

Fransa'nın cezp edeci güzelliği, her yıl binlerce uluslararası öğrencinin bu ülkede eğitim almasını sağlıyor. Yemek kültürü, moda, sanat ve edebiyat, bu kadar çok kişinin neden Fransa'nın romantizmine kapıldığını açıkça ortaya koyuyor.

Paris ise ülke içinde en popüler yer olmayı sürdürüyor, ancak Aix-en-Provence ve Marsilya gibi küçük şehirler, Fransız kültürünün inceliklerini sunmakta çok daha iddialı!

6. Costa Rica

Kosta Rika, burada listelenen destinasyonlar arasında en egzotik olanı, diyebiliriz. Öğrenciler genellikle Kosta Rika’da okurken, sınıfın dışında çok daha fazla şey öğreniyor. Bu Orta Amerika ülkesinin yemyeşil ormanları ve el değmemiş kumsalları, ekoturistleri ve doğa bilimleri öğrenciler için ana çekim merkezlerini oluşturuyor.

Kosta Rika, İspanyolcanın ılımlı lehçesiyle tanınıyor ve öğrencilerin yerel kültürü tanımalarını oldukça kolaylaştırıyor. Kosta Rika her yıl popülerlik kazanıyor ve 2019’un en popüler yurtdışı eğitim bölgeleri arasında 10. sıradan 6. sıraya yükseliyor.

7. Japan

Öğrenciler için popüler olan ülkeler arasında yeniler sırasında Japonya da var. Pek çok kişi Japonya'yı ileri teknoloji ve ilginç geleneksel kültürlere sahip bir toplum olarak algılıyor, ancak Japonya, antik sanat, müzik ve köklü kültürel çeşitliliği ile ilgi çekici bir ülke olarak adından söz ettiriyor. Japonca öğrenmesi çok kolay bir dil olmasa da, bu ülkenin insanları güler yüzlü, anlayışlı ve dil engeline rağmen size yardımcı olmaya hazırlar.

Tokyo, ülkenin öne çıkan şehirleri arasında bulunuyor. Bununla birlikte Kyoto, Osaka veya Fukuoka gibi küçük şehirler de oldukça ilgi çekicidir. Okulunuz hangi şehirde olursa olsun, yemyeşil ormanlar, dağlar ya da deniz boyunca hızlı tren yolculuğu, eğitiminize yeni deneyimler ve renkler katmaya aday görünüyor.

8. Norway

Japonya ile birlikte, Norveç, bu yıl yurtdışından en fazla öğrenci ağırlayan ülkeler arasında bulunuyor. Başkent Oslo, çok sayıda müzeye, canlı bir gece hayatına ve sayısız kültürel festivale sahip, inanılmaz güzel bir şehirdir. Özellikle bembeyaz karları seviyorsanız, burada sosyal aktiviteleriniz asla bitmez! Nerede olursanız olun kayak pistlerine, yürüyüş parkuruna ya da bisiklet yoluna birkaç dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Norveç, çoğu öğrenci için harika bir destinasyondur ve pek çok İngilizce eğitim kurumuna sahiptir. Çoğu Norveç, İngilizceyi iyi konuşsa da, küçük şehirlere ve kasabalara yapacağınız ziyaretler için bir parça da olsa yerel dili öğrenmeniz gerekebilir.

9. Germany

Almanya'nın dünya gurbetçilerinin en popüler yerlerinden biri olduğunu biliyor muydunuz? Almanya, yegâne özgün ve otantik şehirleri, ya da müthiş beslenme kültürü ile kalbinizi çalacak. Alman dilini öğrenenler, yurt dışında eğitim görmeye geldiğinde pek fazla seçeneğe sahip değiller, ancak şu ana kadar Almanya, yurt dışında eğitim almak için tercih edilen ülkeler arasındaki popülerliğini koruyor.

10. Australia

Eğitim için en iyi ülkelerden biri olan Avustralya, yurt dışında okumak için de en iyi destinasyonlar arasında yer almaya devam ediyor.

Sınıf dışında, öğrencilerin katılabileceği birçok etkinlik var. Ülke, macera severler için de keşfedilmeyi bekleyen pek çok alana sahiptir. Büyük şehirler Sydney ve Melbourne, muhteşem plajlara, ikonik simgesel yapılara ve canlı gece hayatına ev sahipliği yapıyor. Eğer şanslıysanız bir koala ya da kanguru ile arkadaş olabilirsiniz.