Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Bilgi İstek Formu

Blog

01 Tem

Yurtdışında üniversite

Günümüzde başarılı kariyerlere sahip olanların büyük bir çoğunluğu eğitimlerini yurtdışında tamamlamış kişilerdir. Elbette yurtiçinde de kaliteli eğitim veren, kişileri hedef ve amaçlarına ulaştıran eğitim kurumları bulunmaktadır. Ancak dil eğitiminin meslek kariyerine katkısı yadsınamaz ki bu da yurtdışı eğitimine ayrıcalıklı bir önem katmaktadır. Bununla birlikte yurtdışı eğitimini bu kadar cazip ve değerli kılan pek çok farklı faktör vardır. Şimdi yurtdışında üniversite eğitiminin avantajlarını birlikte inceleyelim.

Yurtdışında üniversite eğitiminin avantajları

Yurtdışında üniversite eğitiminin en önemli avantajlarından biri de uluslararası geçerliliği olan bir diplomaya sahip olmaktır. Böylece okulunuzdan mezun olduktan sonra, ülkede kalma ve çalışma fırsatı elde edebilirsiniz. Bununla birlikte sadece diploma almakla kalmayacaksanız, aynı zamanda yaşamınız boyunca size yarar sağlayacak uluslararası bir ortamda bulunma şansına da sahip olacaksınız. Uluslararası bir ortamda öğrenme ve iletişim, paha biçilmez deneyimler kazanmanızı ve hızla değişen dünyanın gereksinimlerine daha uyumlu hale gelmenizi sağlayacaktır.

Yurtdışında eğitim görmek her zaman saygın ve kaliteli değil, aynı zamanda geleceğiniz için de iyi bir yatırımdır. Bu eğitim, başarılı bir kariyerin yanı sıra yurtdışında stajyerlik ve kendi istihdamınızı yaratma yolundaki başlangıç noktasıdır. Meslek ve eğitim kariyerinde son derece önemli olan yurtdışında üniversite eğitimi, dünya çapında 17.000’den fazla eğitim kurumunda sunulmaktadır. Bu da yurtdışı eğitiminin popülerliği hakkında ciddi bir veri olmasının yanı sıra bir başka önemli sonucu da beraberinde getiriyor: Peki, size uygun üniversiteyi nasıl bulacaksınız?

Her şeyden önce hangi bölümü okuyacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Aşağıdaki bazı bölümler fikir sahibi olmanızı sağlayabilir:

 • Ekonomi ve Uluslararası İşletme
 • Bankacılık ve Finans
 • Hukuk
 • Dijital Medya ve İletişim
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • İşletme, Yönetim ve Pazarlama
 • Uluslararası İlişkiler 
 • Matematik, Kimya, Biyoloji ve Fizik
 • Elektrik Mühendisliği
 • Endüstri Mühendisliği
 • Mimarlık
 • Sanat, Medya ve Dizayn
 • Psikoloji
 • Sosyoloji

Bu bölümlerle birlikte, hayalinizi kurduğunuz iş ya da meslek için de araştırmalar yapmalı ve sizin için en doğru olanı seçmelisiniz. Şurası bir gerçek ki, küreselleşme pek çok kuralı ve koşulu kökten değiştirmek üzeredir. Bu değişimlerin büyük çoğunluğu eğitim sistemlerinin de yenilenmesi ve gelişmesini gerektirmektedir. Yurtdışı üniversite eğitimi bu açıdan da son derece önem taşımaktadır. Bu değişen koşullardan biri de İngilizcenin olmazsa olmaz bir konuma geçmiş olmasıdır. Yurtdışında kendi seçtiğiniz bir bölümde okurken aynı zamanda İngilizceniz, hatta buna ikinci ve üçüncü dil de dâhil olabilir, son derece iyi bir şekilde gelişecektir.

Yurtdışında üniversite eğitimi, 3 yıllık dönemi kapsar. Bu da zaman açısından size avantaj sağlamaktadır. Eğer İngilizceniz yeterli düzeyde değilse 3 ay ile 1 yıl arasında değişen kurslara katılabilir, kısa süreli bir ön eğitim alabilir ve sonrasında okul içinde ve okul dışında İngilizcenizi geliştirmeye devam edebilirsiniz. Eğitim sonrası yurda döndüğünüzde, uluslararası bir diplomanın yanı sıra çok iyi derecede İngilizce konuşabileceksiniz. Bununla birlikte eğitim aldığınız ülkede belirli bir süre çalışarak, önemli referanslar da elde edebilirsiniz. Yurtdışında alacağınız diplomanızın bir diğer avantajı da hem Türkiye’de hem de dünyanın her yerinde kabul görme özelliğine sahip olmasıdır.


Yurtdışı için üniversite hazırlığı

Ülkelerinde lise mezun olduktan hemen sonra yabancı üniversitelere kabul edilmek için başvuranların yarısından fazlasının üniversiteden önce özel bir hazırlık kursuna gitmesi gerekmektedir.

Hazırlık kursu ve bu tür eğitim programları birçok yabancı üniversitede düzenlenir ve öğrencilerin yeni şehrin alışılmadık ritmine uyum sağlamasına ve üniversitede daha fazla çalışmaya hazırlanmasına yardımcı olur.

Hazırlık kursları, yabancı dilin gerekli seviyede öğrenilmesini, yurtdışında yaşama adapte edilmesini ve özel konular üzerinde çalışılmasını içerir. Bu kursları geçtikten sonra yabancı üniversitelerin çoğu, öğrencilerin giriş sınavına girmesine gerek görmeden, lisans programının ilk yılında öğrenim görmesini sağlamaktadır.

Yurtdışında üniversite eğitimi, önde gelen yerel ve uluslararası şirketlerin üst düzey yöneticisi olma ya da kendi uzmanlık alanlarınızda iyi bir iş bulma konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır.