Tel: 0212 233 09 99 Pbx    E-Mail: bilgi[at]bridgeyurtdisiegitim.com   1999'dan bu yana "Geleceğe Açılan Köprünüz"

Bilgi İstek Formu

Blog

05 Haz

Yurtdışı eğitim fiyatları

 

Yurtdışında üniversite ya da yabancı dil eğitimi almak için bazı koşulları yerine getirmeniz gerekiyor. Bunların başında birtakım evrak işleri var ki -lise diploması, pasaport fotokopisi, sağlık raporu, nüfus kayıt örneği, fotoğraf ve diğerleri- her halükarda tüm bunlar için gerekli başvuruları yaparak, hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz. Bu aşamadan önce elbette ülke ve şehrin; okulun ve bölümün seçilmesi ve konaklama, ulaşım gibi oldukça önemli detayların da hazır hale getirilmesi gerekiyor. İşte tüm bu işlemlerin başında karşınıza çıkan önemli bir madde daha var: Yurtdışı eğitim fiyatları! Hayallerinizi ve tercihlerinizi etkileyecek kadar önemli bir detay olan yurtdışı eğitim fiyatları, eğitim ve yaşam koşulları göz önüne alınarak araştırılmalıdır. Şimdi, birkaç örnek bazında bu koşullara göz atalım.

Ülkeden ülkeye göre değişen fiyatlar

Yurtdışında eğitim için elbette belirli bir miktarda bütçe ayrılması gerekiyor. Ancak bu bütçenin düşünüldüğü kadar yüksek olmadığını en başında belirtmekte fayda var. Elbette az önce söylediğimiz gibi ülke ve okul tercihleri de bu konuda belirleyici ama yine de hayalinizdeki meslekten vazgeçmeden de istediğiniz ülkede ve bölümde okuyabilirsiniz. Bu nedenle bütçe konusunda yapacağınız araştırmaların çok önemli olduğunu unutmayın. Bununla birlikte tek başına hareket edebileceğiniz gibi bir yurtdışı eğitim danışmanıyla birlikte de ilerleyebilirsiniz. (Aslında uzman bir danışman pek çok sorunu kolayca aşmanıza yardımcı olacaktır.) Şimdi bütçe konusuna şöyle bir giriş yapalım. Öncelikle artılardan yola çıkalım… Her şeyden önce istediğiniz bölüme sınavsız olarak kayıt yaptırabilecek ve hayalinizdeki mesleğe doğru adım, adım ilerlerken keyifli bir eğitim süreci geçireceksiniz. Bu durumda diyebiliriz ki, kariyer ve iş bulma açısından sıkça tercih edilen yurtdışı seçenekleri, okul ve yaşam giderleri de dâhil olmak üzere yıllık 12 bin TL’den başlayan bir bütçeye ihtiyaç duymaktadır. Yurtdışında lisans eğitim süresi genellikle üç yıl olduğunu için bu maliyetin toplam gideri, 1 yıl kazançlı olmanızı sağlıyor. Bununla birlikte üç yılın sonuna geldiğinizde sadece üniversiteden mezun olmuyorsunuz. Aynı zamanda çok iyi derece İngilizce konuşabiliyor, eğitim süreci boyunca iş ve yaşam tecrübesi ediniyor ve eğer tercih ederseniz, çalışıp eğitim masraflarınızı da karşılamış oluyorsunuz. Elbette yurtdışı eğitim fiyatlarını ve tüm giderlerinizi yan yana ya da alt alta yazarak görmenin çok daha gerçekçi olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu hesap tablosu sizi pek de mutlu etmeyecektir. Oysa yurtdışında geçirilen zaman ve edinilen tecrübe ve bilgi birikimi hiçbir bütçe ile eş değerde değildir. Bu önemli detaydan sonra birkaç ülkenin yurtdışı eğitim giderlerini inceleyelim.

Amerika, Avustralya, İngiltere

Amerika’da sosyal sağlık hizmeti devlet tarafından sağlanmaz. Bu tür hizmetler ve masrafları özel sigortalar üstlenmiştir. Bu nedenle, Amerika’da okumak isteyenlerin bütçeye bu gideri de eklemeleri gerekmektedir. Bununla birlikte Amerika’da öğrenciler için çalışma olanakları vardır. F-1 vizesi ile giden öğrenciler, haftada 20 saat okul bünyesinde çalışma iznine sahiptir. Tatil günlerinde ise tam zamanlı olarak çalışabilirler. Yine de bu tür detayların kayıt öncesinde çok iyi araştırılması gerekir. Yaşam giderleri bölgeye göre değişiklik göstermektedir.

Avustralya

Yaşam giderlerinin, Amerika gibi ülkelerle karşılaştırıldığında çok daha uygun olduğu söylenebilir. Avustralya’da öğrenciler arkadaşlarıyla birlikte ev kiralamaktadır. Sağlık sistemi olarak da artılar vardır. Bununla birlikte uluslararası öğrenciler için okullar tarafından sigorta yapılmaktadır. Yurtdışı eğitim fiyatı olarak bakıldığında Avustralya’da öğrenciler için çalışma olanaklarının oldukça iyi olduğunu belirtmemiz gerekir. Öğrenci vizesi olanlar haftada 20 saat çalışma izni ve tatillerde ise tam gün çalışma olanağına sahip olur ki, bu da genel olarak bakıldığında eğitim bütçesine ciddi katkılar sunacaktır.

İngiltere

Yurtdışı eğitimini İngiltere’de almak isteyenlerin, bu ülkede okul bütçesi ve yaşam koşullarının diğerlerine göre daha pahalı olduğunu hesaba katmaları gerekiyor. Bu da, kiranın yanı sıra diğer giderlerin de oldukça yüksek olduğu anlamına geliyor. Konaklama için elbette aile yanı, öğrenci yurdu ya da ev ve otel gibi seçenekler de var. Bu tür konaklamalar, şehrin farklı bölgelerine göre değişiklik gösterse de aşağı yukarı haftalık 70-100 Sterlin gibi bir masrafın olduğu söylenebilir. Sağlık hizmetleri açısından bakıldığında da 6 aydan fazla eğitim alan öğrencilerin ücretsiz olarak İngiliz Ulusal Sağlık Hizmetinden (NHS) yararlanabileceğini belirtmekte fayda var.